Між працівником і роботодавцем нерідко виникають трудові спори. Дехто їх вирішує цивільним способом, а хтось не може дійти згоди. Ситуації бувають різними. Однією з них може стати навіть втрата трудової книжки роботодавцем. Ще гірше – небажання її віддавати. Що робити в таких випадках – у нашій статті.

Трудове право. Роботодавець не віддає трудову

Працівникові не дали трудову, а пройшов вже тиждень з моменту звільнення. Як її забрати, як діяти, коли трудова книжка є основним документом трудової діяльності? Загалом, видача, ведення, зберігання визначає Трудовий кодекс. У статті 48 йдеться, що трудові книжки повинні оформлятися на всіх підприємствах, організаціях, у ФОПа. Так само це стосується і працівників поза штатом. Трудова книжка – це документ суворої звітності, він повинен зберігатися в усіх установах.

У трудову книжку вносять відомості про період роботи, заохочення, нагороди, вказують посаду, а засвідчують підписом та печаткою чи без неї.

Куди звертатися?

У день звільнення роботодавець повинен обов’язково віддати трудову книжку працівника. Разом з тим, провести розрахунок. У разі невидачі документа, працівник може звернутися до роботодавця з письмовою заявою задля роз’яснення ситуації. Якщо заяву не прийнято, то слід відправити її адресним коштовним листом із описом. Саме квитанція і стане доказом того, що працівник звертався до роботодавця.

Якщо вищезазначене не допомагає, можна звернутися до прокуратури, паралельно в комісію в справах трудових спорів. А вже після цього до суду.

Комісії, що розглядають спори:

  • у справах трудових спорів;
  • районні, районні в місті, міські чи районні суди.

Варто пам’ятати про строки позовної давнини. До комісії, суду слід звернутися протягом 3 місяців. Якщо це звільнення, то є 1 місяць з моменту вручення відповідного наказу. Комісія по вирішенню трудових спорів повинна розглянути заяву протягом 10 днів.

Отже, трудову книжку повинні повернути за будь-яких умов. Якщо роботодавець навмисно не віддає документ, то для початку варто звернутися до нього із письмовою заявою для пояснення ситуації. У разі її неприйняття, можна відправити заяву листом і зберегти квитанцію як доказ. Якщо не діє, то варто піти до комісії по вирішенню трудових спорів, прокуратури, суду.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Трудове право.

 

Трудове право: що робити, коли роботодавець загубив, не віддає трудову книжку?