Урядовці кажуть, що 2017 рік рекордний у питанні трудової міграції українців. У свою чергу, роботодавці вимагають від уряду підтримки, бо не вистачає кадрів. Тим часом деякі експерти намагаються знайти у трудовій міграції позитивні моменти.

Якщо говорити про реальні масштаби трудової міграції, то вони залишаються невизначеними. Відповідно до даних 3-го опитування населення за 2015-2017 роки, що провела Державна служба статистики, в Україні нараховується 1 млн 300 тисяч трудових мігрантів. Однак це не стосується тих, хто вже давно працює за межами країни, а також тих родин, які усім складом виїхали на заробітки. Чому мігрантів стає все більше, чи є більша зарплатня основною причиною трудової міграції – далі в статті.

Трудове право. Мігрантів все більше

На думку експертів, українці їдуть працювати за кордон не лише через вищі зарплати, а й рівень життя – за минулий рік з України виїхали більше мільйона. Тобто 100 тисяч залишає Україну щомісяця.

Кількість виїжджаючих почала стрімко рости тоді, коли почалася війна на Донбасі в 2014-му. Переважна ж більшість українців працюють за межами країні нетривалий час (Польща, Чехія, Угорщина та Росія). На більш тривалий термін їдуть до Італії, Іспанії, Португалії, Греції, Німеччини.

Питання трудової міграції українців не дає спокою українським підприємствам. Вони ж скаржаться на брак робочої сили. Це стосується всіх галузей, особливо пов’язаних із торгівлею і сільським господарством.

Набагато вища зарплатня

В Україні знайти роботу за фахом та при цьому отримувати гідну зарплатню непросто, на відміну від країн ЄС. Далеко ходити не треба, візьмемо Польщу, де люди мають некваліфіковану роботу з оплатою 700-900 доларів на місяць. А в Чехії рівень платні ще вищий. Фахівці побоюються, що трудова міграція може обернутися для нашої країни соціальним колапсом. Для його запобігання пропонують, аби уряд розробив програму з підтримки роботодавців.

В Україні зовнішня трудова міграція спостерігається від 90-х років минулого століття. Її ж стрімкий зріст обумовлений українським становищем – економічні й політичні кризи, анексія Криму Росією та війна на Донбасі. До того ж, зіграв свою роль безвіз.

Кількість українців, які мають досвід роботи за кордоном, може становити понад 3 млн. Переважна ж більшість – “маятникові мігранти”, які виїжджали на нетривалий час і повернулися додому. Тому деякі експерти вважають, що така міграція впливає на економіку України позитивним чином.

Що стосується приватних грошових переказів з-за кордону, то за 2016 рік до України надійшло 5,5 млрд доларів або 5,8 % ВВП. А за три квартали 2017 року – 5,2 млрд доларів. 70 % мігрантів гроші привозили особисто чи передавали через друзів або водіїв. Тож обсяги грошових потоків від трудових мігрантів можуть бути ще більшими. Існує думка й про те, що короткочасна трудова міграція може бути вигідною і для України, і для приймаючих держав. Це у разі домовленості, що українські мігранти працевлаштуються на певний час і повернуться додому.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Трудове право: рекордна кількість українських мігрантів у 2017 році – що це означає?