Надурочні роботи – це тоді, коли людина працює більше, ніж потрібно за встановленим робочим днем. При прийнятті на роботу, кадровик повинен надати працівникові інформацію щодо Правил внутрішнього трудового розпорядку, зокрема тривалості робочого часу. За статтею 50 Кодексу праці це не має бути більше, ніж 40 годин на тиждень. Однак дуже часто роботодавці нівелюють своїми ж правилами. Як бути працівникові, коли наднормова робота не береться до уваги, не виплачується, які він має права – далі в статті.

Трудове право. Понаднормова робота

За статтею 106 Кодексу законів про працю України встановлено:

  • погодинна система оплати має сплачуватися в подвійному розмірі;
  • відрядна система оплати повинна виплачуватись 100% за всі відпрацьовані надурочні години;
  • при підсумованому обліку робочого часу оплата здійснюється як надурочні всі години. За статтею 106 відповідного Закону, забороняється компенсовувати надурочну роботу відгулом і за умови, що сторони на це згодні.

Працівник має повне право на підвищена оплату праці за наднормову роботу, так само, як і роботодавець зобов’язаний виконувати норми Закону.

Норма робочого часу – 2018

При 40-годинній п’ятиденці норма робочого часу за рік у 2018 році становитиме 1993 години. А тим, хто матиме скорочений робочий час – річна тривалість менша. До прикладу, 36 годин на тиждень – за рік 1800 годин. Перед святковими й неробочими днями робота на годину менша (1 травня – перед 30 квітня тривалість 7 годин). Тим же, кому і так скоротили тривалість робочого часу працюватимуть повний день.

Якщо свято припадає на суботу чи неділю, то понеділок буде також вихідним (стаття 67 КЗпП). Не варто плутати перенесення вихідних з робочими днями. Норма тривалості – різна. Залежить від робочого тижня. В когось 5 днів, а в когось – 6.

Коли відпочиватимемо?

Вихідним буде 30 квітня, бо неробочий день 1 травня припадає на Вт. Тобто субота, неділя, понеділок і вівторок – вихідні. Щоправда потрібно відпрацювати цей день 5 травня.

9 травня – День перемоги (середа). 28 травня (понеділок) – переноситься свято Трійці.

У червні чотириденні канікули. День Конституції, 28-29 вихідні (робоча субота – 23 червня).

День Незалежності, 24 серпня (п’ятниця).

14 жовтня – День захисника України, де 15 жовтня також буде вихідним.

Католицьке Різдво в 2018 році (25 грудня) випадає на вівторок. А в Пн, 24-го також вихідний (відпрацювання 22 грудня).

Новий рік 2019 (1 січня) буде у вівторок. 31 грудня (четвер) теж зроблять вихідним, однак його потрібно буде відпрацювати в суботу, 29 грудня.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Зміна причин звільнення через суд.

Трудове право: понаднормові роботи – виплати й компенсації