У 2018 році, після того, як прийняли Держбюджет, в Україні відбулися зміни щодо основних соціальних показників, на основі яких розраховуються розміри соцгарантій (мінімальний розмір оплати праці, прожитковий мінімум тощо). Нині для роботодавця є зобов’язання кожного місяця виплачувати працівникові за трудовим договором зарплатню в розмірі не нижче 3 723 гривень. Це означає, що зросло й навантаження у сумі оподаткування оплати праці. Які штрафи передбачені за порушення, у чому перевага ЦПД над іншими договорами та які податкові зобов’язання – далі в статті.
Трудове право. Чому Цивільно-правовий договір є оптимальним для бізнесу?
Штрафи
Якщо виявлять, що не дотримуються мінімальних державних гарантій, то передбачений штраф – 10 мінімальних заробітних плат. Таким чином, за кожного працівника – це 37 230 гривень (ст. 265 КЗпП).
Найкращим варіантом для роботодавця є Цивільно-правовий договір (ЦПД), якщо він не планує брати до свого штату працівника, який до того ж не буде ходити на роботу щодня. Крім того, суб’єкт господарювання не бажає платити податки від мінімалки та скоріш за все не хоче потрапити під приціл контролюючих органів.
Загалом, ЦПД має наступні переваги:
- ЦПД в порівнянні з Трудовим договором позбавляє від паперової тяганини з оформленням найманого працівника. З ним не доведеться вести трудову книжку, оформляти лікарняні/відпускні. Оплата ж здійснюватиметься за вже виконану роботу;
- щодо роботи співробітника, то він сам визначає, у якому режимі йому працювати. Адже виконавець не підлягає правилам внутрішнього трудового розпорядку. Роботодавця ж має цікавити лише результат;
- конкретна оплату за послуги. Відповідний порядок визначається у договорі (без сплати обов’язкової мінімальної зарплатні);
- результат роботи оформлюється актом прийому–здачі роботи (послуг);
- сторони договору можуть самостійно визначати строк дії такого договору.
Податкові витрати суб’єкта господарювання на оплату праці
Трудовий договір:
ЄСВ – 22 % від окладу. Мінімальний щомісячний страховий внесок – 819,06 грн (3723 грн х 22%). Максимальна сума місячного доходу, на яку нараховуватимуть ЄСВ, дорівнюватиме 15 розмірам мінімалки – 55 845,00 (15 *3723,00).
ПДФО (податок) – 18% від окладу.
Військовий збір – 1,5% від окладу.
ЦПД з фізичною особою:
ЄСВ – 22 % від суми виплати винагороди.
Мінімальний щомісячний страховий внесок – 819,06 грн (якщо винагорода нижча мінімалка чи відповідає їй). Максимальна сума ЄСВ дорівнюватиме 15 розмірам мінімальної зарплатні – 55 845,00 (15 * 3723,00).
ПДФО (податок) – 18% від суми винагороди.
Військовий збір – 1,5% від суми винагороди.
ЦПД з ФОП (нараховуються та сплачується самостійно ФОП-ом):
ЄСВ – 22 %, залежить від вибору системи оподаткування.
Для єдинників сума нараховується самостійно та може бути, як мінімальним 819,06 грн/міс., так і максимальним – 55 845,00 грн на місяць.
На загальній системі оподаткування: мінімальний ЄСВ – 22% від чистого прибутку, але не менше 22% від мінімалки; максимальний – 55 845,00 (15 * 3723,00).
ПДФО (податок). Залежить від вибору системи оподаткування, де єдиний податок:
2 група – до 20 % розміру мінімальної зарплатні, – тобтo дo 744,60 гривень.
3 група – вiд отриманого доходу: 3% – зaстосовують платники ПДВ третьої групи; 5% – зaстосовують НЕплатники ПДВ третьої групи.
Загальна система оподаткування:
податок – 18 % від прибутку.
Військовий збір – відсутній.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Трудове право.