Податкові спори мають  розгалужену структуру критеріїв класифікації. До того ж різні причини та підстави. Для того, щоб судові спори із податковою вирішилися на вашу користь, потрібно детально ознайомитися не тільки із потрібними документами. Варто визначити значимість таких документів і виокремити ті, що дають підставу судовій справі. А також виділити не обов’язкові, а супровідні чи специфічні. У даній статті ми розберемось із питанням, що має назву товарно-транспортна накладна. Чи дає вона право визнати товарну операцію недійсною? Та що робити, аби захистити свої права.

Відсутність товарно-транспортної накладної у платника податків, що перевіряється,  стає підставою для того, щоб податковий орган виніс повідомлення. Він може відкрити судову практику, що буде заходом для захисту прав платника податків. Проте є кілька нюансів щодо цього. Розберемось із тим, що таке первинний документ та чому він важливий.

Первинний документ, що включає інформацію і фіксує проведення господарської операції, – це  підстава для бухгалтерського обліку таких операцій.

Зведені облікові документи створюються і з використанням первинних документів.  А також з метою контролювати та впорядкувати обробку даних. Вони містять певні реквізити.  Назва документа, дата і місце складання, назва підприємства, зміст господарської операції, підпис та інше.

Підтвердженням факту проведення господарської операції з контрагентом можуть стати рахунки, накладні чи банківські виписки. У них має бути вказаний рух коштів на рахунку платника.

Якщо ж відсутня транспортна документація, то цей факт не повинен стати достатньою підставою. Підставою для того, щоб засумніватися у реальності господарських операцій. Адже транспортна документація підтверджує надання послуг перевезення, а це не тотожне із придбанням товарів.

Адміністративний суд підтверджує це тим, що правилами не встановлено фіксованого переліку первинних документів для оформлення господарських операцій. До того ж не визначається ні особлива форма чи вид заповнення. Важливо тільки те, щоб такий документ свідчив про отримання товару чи показував результат виконання послуг.

Саме тому, якщо податкова служба засвідчить, що  товарно-транспортна накладна відсутня, то це не дасть їм можливості довести безтоварність самої операції.

Це випливає і з такого факту, у якому йдеться про те, що товарно-транспортні документи складаються щодо продавця, але не покупця.  А тому накладні не впливають на статус господарських операцій, як безтоварних.

Адміністративний суд наділяється повноваженнями щодо розгляду справ щодо податкового управління. Підставою розгляду мають стати докази, що подаються. А податковий штраф може бути накладеним лише самим податковим управлінням.

Як бачимо, товарно-транспортна накладна не є  обов’язковим документом. Таким, що може зіграти важливу роль у судовому спорі щодо визнання господарської операції недійсною. Фахівці нашого проекту допоможуть вам розібратися із усіма тонкощами судових спорів з податковою інспекцією. Нададуть консультацію та візьмуться за вашу справу.

Так чи ні? Товарно-транспортна накладна і податкова служба