На сьогодні ситуація на українських дорогах не те, що засмучує, а й приводить у жах. Як водії, так і пішоходи ігнорують правила дорожнього руху. Звичайно не всі. Однак у більшості випадків так і трапляється. За що каратимуть водіїв вже новими штрафами та як подія у Харкові вплинула на рішення внести зміни до ПДР – далі.
Парковка в забороненому місці
Нині в Україні прям якесь лихо з паркувальними місцями. Ймовірно, така ситуація пов’язана з великою кількістю машин. А може просто не вистачає місць, де припаркувати “коня”? Так чи інакше, одну проблему вже почали вирішувати. Це – паркування авто на місцях для людей із інвалідністю. Для водіїв же збільшили суму штрафів. Таке рішення було прийнято у зв’язку з нахабством та ігноруванням табличок із відповідним знаком. У поліції кажуть, що саме значний зріст штрафів зверне увагу водіїв. Отже, покарання – від 1 020 – 1 700 грн. Встановлений штраф водій має сплатити протягом 2 тижнів або оскаржити за 10 днів. Якщо повторне порушення – 2500. До прикладу, в Європі це карається суворо. У Нідерландах – це 360 євро штрафу. Щодо перевищення швидкості, то штрафи менші.
Кермування під градусом та пункти тверезості
Нардепи пропонують встановити на дорогах пункти перевірки водіїв на алкогольне сп’яніння. Такі місця виокремлять спеціальним знаком. Водії ж далеко не в захваті від такого нововведення. За їх словами, безпричинна зупинка – це дурість. А масове скупчення людей – це неправильно. Тим більше, що хтось може поспішати на роботу. Загалом, станом на початок 2017-го правоохоронці склали протоколів на 500 млн грн. Однак штрафи не зупинили звичку сідати за кермо напідпитку. До слова, так звані сліпі перевірки вже давно застосовують у інших країнах.
Автори законопроекту на цьому не збираються зупинятися. Планують і значно збільшити штрафи водіям за пиятику. Отож, допустима норма вмісту алкоголю в крові – 0,2 проміле (Україна).
Від 0,2 до 0,5 – штраф 10 200 грн.
Якщо ж тест виявить 0,5-1 проміле – штраф той самий, але у водія відберуть права на рік.
Від 1 до 2 проміле – 20 400 гривень. Разом з тим, у порушника відберуть посвідчення на 3 роки.
Доза, яка сягатиме понад 2 проміле (для 80-кг чоловіка – це 200 г горілки або 5-6 пляшок пива), каратиметься суворо – 40 800 грн. Позбавлення посвідчення на 3 роки.
При повторному порушенні протягом року водієві доведеться віддати не лише 40 800 грн, а й своє посвідчення вже на 10 років.
Окрім вищезазначеного, за пиятику пропонують ввести кримінальну відповідальність.
“Дитячий” штраф або батьківська недбалість
В Україні лише за 7 місяців в ДТП потрапили більше 2,5 тисяч дітей. За словами експертів, така статистика з вини батьків. Чому? Бо не дотримуються елементарних правил перевезення. Спеціальні крісла у Європі є обов’язковою умовою. У нас – нехтуванням. У зв’язку з цим, парламент готовий запровадити штрафи. Нині ж правоохоронці можуть лише обмежитися усним попередженням для батьків. За українським законодавством, діти до 12 років (до 145 см) повинні бути пристебнутими та їздити в автокріслах.
Щодо штрафів, то для України це буде 255-340 грн. До прикладу в Європі розмір штрафу – від 50 до 2 500 євро. У Бельгії взагалі можуть кинути за ґрати на 30 діб.
Батькам необхідно пам’ятати, що лише вони несуть відповідальність за свою дитину. А ігнорування такого правила, як автокрісло, означає ігнорування життя власного малюка.
Ремінь безпеки ніхто не відміняв
Один із найнижчих штрафів в Україні планують збільшити у 20 разів. Більше 85% українських водіїв не користуються ременями безпеки. При цьому забувають, що не лише порушують правила дорожнього руху, а й несуть загрозу життю. На думку експертів, таке відношення у зв’язку із символічним покаранням. На сьогоднішній день штраф – 51 грн (2 дол.). Крок для вирішення – збільшення розміру штрафу. Тому планують підняти до 1 тис. грн. Для порівняння, в Польщі за непристебнутий ремінь необхідно заплатити 80-135 дол. В Іспанії таке порушення коштує 225 дол. А в Канаді – 240.
50 км ⁄ год замість 60. Що це дасть?
Чим нижча швидкість, тим менша смертність на дорогах. Так говорять експерти. Кілька місяців тому в Укравтодорі запропонували зміни щодо обмеження швидкості. Такі зміни назвали наближенням до ЄС. А зменшення швидкості на 10 км ⁄ год на 90% збереже життя людей при ДТП. Міністерство інфраструктури задовольнило таке обмеження. Воно ж діятиме з 23:00 до 6:00 у населених пунктах.
Найвразливішими учасниками дорожнього руху є пішоходи та велосипедисти. Тому зменшена швидкість дасть можливість вчасно відреагувати та зупинитися.
Загалом, нині покарання за перевищення швидкості складає 250-510 грн. А система фіксації не врегульована. Тож надалі планують не лише обмежити швидкість, а й встановити автоматичні відеофіксатори.
За словами міністра інфраструктури України Володимира Омеляна, ДТП у Харкові ще раз доводить про необхідність таких змін. При цьому обіцяє, що нові правила запрацюють вже з 1 січня 2018 року.