Актуальним є питання проблемних заборгованостей. Для кращої обізнаності пропонуємо поговорити про виконавче провадження повернення таких боргів. Та подамо ті проблеми, яких не оминути при таких справах.
Варто пам’ятати, що навіть той факт, що суд ухвалив рішення на вашу користь, не гарантує нічого. Обов’язково потрібно, щоб таке рішення набуло юридичної сили і було виконаним. Виконання судового рішення можна представити такими етапами:
- Суд ухвалює рішення.
- Рішення набуває чинності, адже контрагент його не оскаржує.
- У суді ви забираєте належні виконавчі документи.
- Ви звертаєтесь до виконавчої служби і надаєте заяву та оригінал виконавчих документів. Після цього чекаєте відкриття виконавчого провадження і повернення боргу.
Проте не все так просто, кожен етап процедури має свої особливості і потребує максимальної зосередженості, витрати енергії та часу.
Виконавче провадження повинні відкрити терміном до 3 днів від моменту отримання відповідного пакету документів. Постанова повинна містити інформацію про обов’язок боржника виконати дане рішення за сім днів. Якщо цього не відбулося, починається процес примусового стягнення боргу.
Процес стягнення заборгованості також має свої етапи. Спочатку виконавець рішення надсилає запит до податкового органу з метою виявити стан рахунків боржника та джерела його доходу. Далі – запит до Міністерства юстиції, щоб визначити склад майна особи – рухоме та нерухоме. Відповідні запити надходять і до Національної комісії з цінних паперів та до інших інстанцій, що допоможуть визначити все те майно, що належить боржникові.
Після цього стягуються борги – готівкою, з рахунків, від продажу майна.
Далі подаємо типові проблеми, з якими стикаються боржники:
1 проблема. Оскарження виконавчого збору.
Його стягують через те, що боржник пропустив термін семи днів для добровільного повернення заборгованості. Проте часто така постанова оскаржується, адже сума виконавчого збору становить 10 % від всієї суми заборгованості.
Є два способи такого оскарження. Звернення до керівництва виконавця і ствердження незаконності його дій. Другим способом є той, за якого треба податися до суду, що займався цією справою. Можна довести, що пропуск відбувся ненавмисно, а борг уже сплачений.
2 проблема. Паралельна апеляція
Навіть якщо виконавче провадження уже розпочалося, боржник може не знати про рішення суду у першій інстанції. Можливий випадок, коли таке рішення приймалося за відсутності боржника. А про це не повідомили. Тоді боржник має звернутися до суду задля відновлення терміну апеляції, подати її. Таким чином процес відновлюється і переходить до початку.
3 проблема. Попередження про ризики
Хтось може попередити боржника про те, що з його рахунків стягатимуть борг. Тому він завчасно перераховує кошти. Тоді арешт відбувається щодо рахунків без грошей. А тому виконавчі дії знову повертаються до початку.
Важливо пам’ятати про те, що є багато причин, за яких може затягуватися процес, є такі, що робляться зумисно.