На сьогодні в Україні ціни за опалення просто зашкалюють. Отримуючи чергові рахунки, задаєшся питанням: чому так багато та куди йдуть мої гроші. Оплачуєш тисячі гривень, а натомість отримуєш “комфортну” температуру +17. Скільки ж платить українець за тепло, як формується ціна за опалення та яким чином можна зекономити – далі в статті.

Тарифи на тепло в Україні. Формування цін на опалення

Українська влада те і робить, що закликає встановлювати теплові лічильники, певно хвилюється, щоб власники квартир не викидали свої гроші на вітер. Так, дійсно з таким лічильником можна зекономити. Господарі 1-кімнатної квартири площею до 40 м2 платять у не дуже холодний місяць близько 700 грн. Щодо двокімнатної площею до 50 м2 – 800 грн, трикімнатної до 80 м2 – 1300 грн.

Без лічильника в будинку мешканцям і надалі доведеться викидати шалені гроші за “золоті” платіжки.

Самі ж рахунки на опалення формуються, виходячи з площі квартири за фіксованою ставкою. До прикладу, для маленької столичної квартири в 33 кв2 сума становить 1 106 грн.

Загалом, у кожному місті свій тариф на опалення. Це пов’язано з тим, що основна витратна частина в тарифі – це вартість палива, а в кожному місті є власні джерела тепла.

Як зекономити та платити менше за тепло?

Крок №1 – енергоаудит та управління опаленням у будинку

Процедура утеплення будинку і квартири з теплоаудиту показує, куди йде тепло з будинку і що потрібно зробити першочергово для того, аби зменшити витрати.

Відповідна послуга для будинку обійдеться більше 15 000 грн, для квартири – від 1000 грн.

Нині багато українців платять за обігрів вулиці, так як більшість будинків старої побудови ще 90-х років і мають клас енергоефективності “Е”. Це означає, що більше 50% тепла втрачається через неутеплені стіни, вікна, підвали, двері і дах.

У більшості багатоповерхівок тепло подається централізовано. Тому мешканці не можуть самостійно змінювати температуру в будинку. Проте у цьому випадку допомогти може система, що називається індивідуальний тепловий пункт (ІТП). Такий прилад встановлюється в будинку і слугує для перерозподілу між котельною та системою опалення багатоповерхівки.

Крок №2 – ремонт у підвалі

У підвалах багатоповерхівок заховані труби, по яких тепло приходить з котельні. Господарі нечасто заглядають у підвал і звертають увагу на стан труб, арматури та ізоляцію. Даремно, адже саме сюди приходить гаряча вода, далі ж піднімається в квартири.

Крок №3 – установка лічильника в квартирі

Це вигідно, бо тоді власник квартири платить лише за обігрів свого приміщення і загальної площі – під’їзду, і йому легше контролювати витрати. Проте такий варіант прийнятний лише, якщо існує горизонтальна система опалення – у кожну квартиру йде своя труба з теплоносієм, на якій і встановлюється індивідуальний тепловий лічильник. Таку розводку практикують у новобудовах. Адже будинки до 2000-х років мають вертикальну розводку, тому про лічильники мова не йде.

Крок №4 – регульовані батареї

У новобудовах з горизонтальною системою опалення є можливість встановити батареї з терморегуляторами. З ними можна власноруч регулювати температуру в квартирі – збільшувати чи зменшувати.

Крок №5 – програмування сценаріїв опалення – система розумного будинку CLAP

Нерідко ми забуваємо про те, щоб “прикрутити” опалення, особливо коли йдемо з дому. Для цього існують програмовані сценарії, які в системі розумного будинку можна створювати за допомогою штучного інтелекту. До прикладу, перед тим, як лягти спати опустили температуру до 18 градусів. Коли прокинулись, підняли до 23-х. Перед виходом на роботу знову прикрутили. Саме це і запам’ятає програма.

Крок №6 – енергозберігаючі вікна

25% тепла в квартирі втрачається через негерметичність вікон. Заміна старих на сучасні склопакети дозволяє заощадити до 20% тепла. Тобто з лічильником замість 1500 гривень рахунок становитиме 1 тисячу.

Крок №7 – теплий фасад

Щоб утеплити фасад потрібно багато грошей. Але ця процедура одноразова. Тому тепло зберігатиметься, а гроші будуть заощаджуватись. Про утеплення можна домовитись із сусідами, яким напевно також не хочеться переплачувати зайве.

В Україні існують державні та місцеві програми по компенсації витрат на поліпшення енергоефективності будівель. У Києві діє програма співфінансування “70/30” – місто компенсує до 70% вартості по утепленню багатоквартирних будинків. Інші 30% мешканці будинку можуть оплатити самостійно, так само, як і залучити в інвестори енергосервісні компанії (ЕСКО). Останні допомагають заощадити гроші мешканців багатоповерхівок, оплачуючи частину ремонтних робіт. Загалом, компанія може модернізувати індивідуальний тепловий пункт, встановлений в підвалі будівлі чи утеплити фасад.

У зв’язку зі зменшенням сум у платіжках після енергоефективного ремонту, мешканці зможуть повернути гроші інвестору з різниці в рахунках. У цьому випадку комісію та відсотки сплачувати не доведеться.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Тарифи на тепло в Україні: чому ми платимо так багато та як зекономити?