За кілька місяців обіцяють фінансувати лікарні за принципом “гроші йдуть за пацієнтом”. Для кожної категорії – різні виплати. До прикладу, на молодь виділятимуть 370 грн/рік, на підлітка – 814 грн, на літню людину – 740 грн, а на дитину до 5 років – 1480 грн. Звісно, що гроші отримуватиме лікарня. При цьому в пацієнта з’явиться повне право звертатись до свого персонального лікаря. Останній же отримуватиме зарплату від кількості пацієнтів. Однак, якщо підпише декларації. Без документа українці зможуть ходити до медзакладів, але лише в ті, що закріплені за пропискою. Таких пацієнтів занесуть до “червоного списку” та виділятимуть грошей в рази менше. Процес фінансування, скільки коштує лікування – далі в статті.

Тарифи на медицину. Немає декларації – немає й грошей

У 2018-му медреформа торкнеться лише первинної медицини (сімейний лікар, терапевт, педіатр). Платитимуть лікареві зарплату в залежності від кількості пацієнтів, з якими він підписав декларації. Гроші надходитимуть до лікарень, які й розподілятимуть на зарплати лікарям і медсестрам, а також на інші витрати.

В середньому зарплатня лікаря може сягнути 100 тис. грн на місяць. Наприклад, педіатр підпише декларації з 900 пацієнтами. Половина з них – діти до 5 років (по 1480 грн/рік), ще частина – від 6 до 17 років (817 грн). Таким чином, лікар зароблятиме за рік для лікарні 1 млн 33 тисяч гривень або 86 тисяч гривень на місяць.

У терапевта теж ліміт, щоправда більший – максимум 2000 пацієнтів. Якщо половина з них – старші за 65 , то за рік лікар заробить майже 1,2 млн грн або 100 тис. грн на місяць.

Декларація та гроші з бюджету

Гроші на пацієнтів виділяють з бюджету. Підписати ж декларацію можна лише з тим медзакладом, який приєднався до системи “Електронного здоров’я”. На сьогодні далеко не всі бюджетні медустанови пройшли реєстрацію. Проте це питання часу, бо безумовно лікарі будуть у вивграшному становищі та й відповідно зароблятимуть більше.

На тих, у кого не буде декларацій, виділятимуть лише 240 грн. Таку категорію населення внесуть до “червоного списку”.

Стосовно приватних медзакладів, то вигоди немає. Бо лише за один візит пацієнт заплатить 300-500 гривень.

Виділених грошей може не вистачити!

Звичайно, що існують ризики опинитись у ситуації, коли бюджет буде спустошений. А бажаючих підписати декларацію все більшає.

Щодо кількості потенційних пацієнтів сказати напевне не можна, бо востаннє проводили перепис населення ще 2000 року. При цьому, за даними Держслужби статистики, в Україні 2,2 млн дітей віком до 5 років, 4,5 млн – від 5 до 17 років, 4,5 млн дорослих (від 18 до 40 років), 14,4 млн людей у віці від 40 до 64 років і 6,8 млн літніх. Якщо ж ці цифри помножити на тарифи вікових категорій, то на первинну допомогу знадобиться близько 23 млрд грн на рік.

Цього року на фінансування первинної допомоги виділили лише 8 млрд. Іншими словами, щоб вистачило на всіх, необхідно збільшити у 3 рази.

Тарифи ж на спеціалізовану медичну допомогу ще визначають. Але за попередніми підрахунками, наприклад, аби вилікувати гострий холецистит слід заплатити понад 38 тисяч гривень. Частину послуг має сплатити держава, решта ж висить на плечах українця. Ще один варіант – страховка. Тому не буде великим здивуванням, що зі зростанням коштів на медицину, збільшиться й список послуг.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію по консультування Ви можете отримати на сайті.

Тарифи на медицину: скільки коштує лікування та чому на всіх може не вистачити грошей?