В Україні найчастіше судяться через спадщину, неповернення боргів, відшкодування моральних і матеріальних збитків. Найбільше до суду звертаються ображені на роботодавців працівники, незадоволені обслуговуванням лікарів пацієнти. При цьому всьому виникає ряд нюансів. Яких помилок роблять українці та як їх уникнути – далі в статті.

Судові справи. Основні промахи заявників

Серед них виділяють:

  • неправильно оформлена заява;
  • неправильний розрахунок або несплата судового збору;
  • некоректно сформульовані вимоги;
  • порушення порядку подання доказів.

Оформлення позову

Існують загальні вимоги до оформлення позовної заяви, яка складається з 3 блоків. Це:

  1. вступна частина (вказується назва суду та учасників справи, повні реквізити сторін, сума позовних вимог, інформація про оплату судового збору);
  2. описова частина (викладаються обставини справи, докази і норми законів);
  3. прохальна частина – власне позовні вимоги, які позивач просить задовольнити.

Після прохальної частини потрібно вказати перелік додатків до позову, дату з підписом позивача (представника).

Суд може нічого не робити з позовом, просто відкласти або ж повернути для усунення недоліків.

Щодо форми заяви, то відмінність залежить від юрисдикції справи, тобто характеру спору і суду, де позов буде розглядатися.

Коли спір не пов’язаний з підприємницькою діяльністю та стосується цивільних, земельних, трудових, сімейних або житлових правовідносин, то при складанні та поданні позовної заяви потрібно керуватися положеннями статті 175 ЦКУ.

Окрім реквізитів сторін і змісту позовних вимог необхідно вказати орієнтовний розрахунок сум судових витрат. Разом з тим, має бути письмове підтвердження позивача щодо раніше неподавання аналогічного позову проти того ж відповідача.

Найбільш поширена помилка – завантаження шаблону заяви з інтернету і підкоригування її під свою ситуацію.

Зміст заяви

Позовну заяву подають разом із усіма письмовими й іншими доказами по справі. Також із підтверджувальними документами щодо заявника.

У шапці потрібно писати назву суду та вказати тих, хто братиме участь у процесі (позивач, відповідач, треті особи). До того ж, обов’язково мають бути дані, місцезнаходження та засоби зв’язку.

Щодо останнього, то з організаціями легше – є юридична адреса. А от стосовно адреси кривдника, то нерідко для її встановлення заважає захист персональних даних.

Далі суд звертається до міграційної служби та встановлює справжню адресу відповідача, після передає справу до іншого суду (вже за місцем реєстрації відповідача).

Коли спір стосується грошей чи матеріальної компенсації, то у шапці заяви слід зазначити ціну позову. Від цієї суми і залежить розмір судового збору.

Несплата судового збору

Нагадаємо, що з 1 січня 2018-го розмір судового збору залежить не від розміру мінімальної зарплатні, а від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1762 грн).

Поки особа не сплатить судовий збір, справа залишиться без руху.

Сплатити судовий збір можна онлайн на офіційному судовому порталі. Потрібно вказати адресу, додати оригінали платіжки до позовної заяви. Якщо не сплатити, то спочатку суддя відкладе заяву, дасть 10 днів, щоб усунути недоліки. А в разі невиконання, поверне заяву з матеріалами.

Докази

За новим порядком з позовною заявою та квитанцією позивачеві потрібно надати всі документи, що підтверджують його правоту. Коли ж деякі організації відмовляють у видачі інформації чи затримують її, для суду необхідно надати докази, що були вжиті заходи.

Крім того, варто чітко прописувати свої вимоги.

Бувають випадки, коли позивач просить суддів визнати певний нормативно-правовий акт незаконним та  змусити державний орган видати інший. Однак суд може лише визнати акт незаконним, проте примусити до видачі регулярного акту не може.

Найпоширеніші помилки в змісті заяви. До прикладу, замість “зобов’язати стягнути борг” часто пишуть “повернути борг”. Тому таку вимогу не виконають. Те ж стосується і стягнення моральної шкоди.

Право на адвоката

Судовий процес має безліч нюансів. А розібратись у цьому самому складно. Тому краще відразу заручитись юридичною підтримкою.

Без адвоката подати позов можна буде лише по малозначних справах, де ціна позову до 100 прожиткових мінімумів (176 200 гривень).

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Судові справи.

Судові справи: основні причини, коли суди можуть не прийняти заяви