Україна увійшла до списку 25 країн світу з найвищими показниками суїцидів. Вони ж є й найвищими у Європі. На думку експертів, посилює емоційну кризу війна на Сході. Загалом, досить поширена причина – затяжна депресія, апатія та часто безвихід супроводжується небажанням інших просто почути, вислухати. Як убезпечити суїцидальним випадкам і запобігти самогубствам в Україні, а також про що говорить статистика – далі в статті.

Суїцид в Україні. Статистика самогубств

Суїцидальна поведінка властива людям різних вікових груп, соціального та матеріального становища. Надзвичайно високий рівень самогубств відзначається серед підлітків і молоді. До того ж, майже втричі зросла кількість самогубств серед підлітків за останнє 10-річчя. Згідно з результатами соціально-психологічних досліджень 27,2% дітей віком 10-17 років не хочуть жити.
17,8% – вважають, що нікому немає до них справ.
25,5% – не завжди можуть розраховувати на допомогу близьких.
51,9% – не стримуються в ситуації конфлікту.

В середньому в зоні бойових дій на Донбасі щотижня вчиняли самогубство 2-3 військовослужбовця

У той же час ситуація на Сході забирає життя військовослужбовців не лише обстрілами ворогів, а й безпорадністю тих, хто щодня знаходиться на межі життя та смерті.

Саме ж ведення статистики самогубств серед учасників бойових дій не в компетенції військової прокуратури.

До 80% з них мають ті, чи інші ознаки посттравматичного синдрому, який полягає і в жорстокості в сім’ї, і в агресії, і в несприйнятті цивільного життя.

Загалом, участь в боях на сході України взяли понад 500 тисяч осіб.

Діти та підлітки йдуть із життя, бо не хочуть жити в світі дорослих?

Ні для кого не секрет, що дитина черпає поведінку від дорослих. І коли батьки між собою сваряться чи ще й б’ються, у чада може пошатнутися сприйняття та загалом психіка. Це можна пояснити тим, що діти вразливі та можуть переживати через ту саму сварку, погану оцінку в школі. Разом з тим, почувати себе вигнанцем серед однолітків. І дуже часто замовчують про свої емоції та внутрішні переживання. Тому не даремно психологи радять, що з дитиною не просто потрібно розмовляти, а й вислухати її, почути. Головне, вчасно виявити проблему.

Статистика плачевна… Фахівці кажуть, що таким чином діти й підлітки хочуть привернути до себе увагу. Проте реакцію на свої дії побачити вже не зможуть.

Згадаємо “Синіх китів”! Смертельна гра, що потягнула за собою ланцюг невинних дитячих життів, але у той же час вразливих. Чому? Бо завдання організатори ставили у дуже ранній час. Сама ж гра засмоктувала не на жарт, проходження етапів через навіювання нібито самореалізації. Останнім завданням було самовбивство на камеру, як доказ доведеної до кінця гри. Підкупала підлітків і “авторитетність”, нарахування балів. Всі ми знаємо, що багато підлітків віком 12-16 років прагнуть стати популярними серед однолітків, завоювати прихильність. Інша частина – сірі мишки, які теж хочуть уваги.

Смерть, як привернення уваги

Причини можуть бути різними, проте логіка одна – відчуття неповноцінності. Може через брак уваги з боку батьків, глузування від однолітків, нерозділена закоханість тощо. До прикладу, 40% дитячих самогубств стається в результаті булінгу (проявом агресії, залякування та цькування людини іншою особою, або групою осіб).

Щороку в Україні близько 2,5 тисяч дітей намагаються здійснити самогубство саме з цієї причини.

За словами експертів, коли дитина здійснює самогубство, вона реально не розуміє наслідків. Їй здається, що її врятують батьки та нарешті почнуть звертати увагу. До того ж, дитина думає, що її життя – це справедливе покарання за насилля. Важливою складовою, що об’єднує всі самогубства – це відсутність діалогу між дитиною та батьками. У 94% випадках діти дають сигнали дорослим про свої наміри зашкодити собі, проте залишаються непочутими.

Україна займає 4-те місце за рівнем проявів агресії серед підлітків. 80% дітей зіштовхуються з булінгом протягом шкільного життя. Це страшно, про це просто необхідно постійно говорити, а батькам створювати такі умови, щоб дитина почувалася люблячою та потрібною, особливо у вразливі періоди життя.

У групі ризику – чоловіки і люди похилого віку 

В середньому в Україні чоловіки майже в 5 разів частіше йдуть з життя, ніж жінки. В основному від 30 до 34 років. Це, на думку експертів, пов’язано з загальною ситуацією в Україні, тобто рівнем економічного та соціального неблагополуччя, безробіттям. Однак жінки більше схильні до спроб самогубства. Чоловіки ж частіше обирають такі способи, які призведуть до летального результату. Жінки більш емоційні, вразливі, проте зазвичай залишається надія, що їх хтось врятує. Тому частіше ковтають таблетки…

Пенсіонери також схильні до самовбивств. Літні люди старше 85-ти втричі частіше добровільно йдуть з життя, ніж молодь 15-19 років. Пенсійний вік в Україні – це вік самотності, бідності, невпевненості,

Психологи вважають, щоб уникнути найстрашнішого, близькі людини з депресією повинні взяти ситуацію під контроль. Якщо ж мова йде про клінічну депресію, то в жодному разі не можна говорити, що все нормально, таким чином заперечувати наявність проблем.

Виходячи з вищевказаного, людині необхідна допомога, насамперед, з боку близьких і рідних. Для відповідної підтримки існують фахівці, що займаються цим питанням (психологи, психіатри, Центри, служби). В будь-якому випадку, якщо уважно відноситись до своїх близьких, то можна виявити проблему, а разом з тим і причину завчасно.

Не бійтесь говорити про те, що болить! Повірте, в світі завжди є люди, які простягнуть руку допомоги.

Інформацію про консультування, Ви можете отримати на сайті.

Суїцид в Україні: як запобігти випадкам і хто найбільше скоює самогубства?