Нерідко буває, коли боржник помирає, а за ним залишається невиплачений кредит. Звичайно, стягнути борг з людини, яка померла неможливо. Що ж у цьому випадку робить кредитор, кому доведеться виплачувати та чи взагалі потрібно – далі в статті.

Стягнення боргу з померлого. Як це зробити?

Усім відомо, що після смерті особи відкривається її спадщина. А до складу входять крім усіх прав обов’язки, що належали спадкодавцеві (померлому) на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Таким чином, від спадкодавця до спадкоємців переходять як права, так і зобов’язання.

Якщо фізична особа-боржник померла, то права та обов’язки переходять згідно порядку спадкування. Іншими словами, проводиться заміна, де боржником стає спадкоємець.

Відповідно до законодавства, спадкоємці мають зобов’язання задовольнити вимоги кредитора повністю, проте в межах вартості майна, що отримали в спадщину. Тому виконати обов’язки померлої особи перед кредитором можуть спадкоємці боржника, але тоді, коли майно отримане в спадщину.

Коли пред’являють вимогу?

Кредитор спадкодавця має знати, що протягом 6 місяців від дня, коли відкрилася спадщина, повинен пред’явити свої вимоги до спадкоємців.

Коли ж кредитор спадкодавця не знав про відкриття спадщини, то має право пред’явити вимоги до спадкоємців протягом року від настання строку вимоги.

Якщо кредитор не пред’явив вимоги у вказані строки, то позбавляється права вимоги.

Загалом, це питання узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України (у справі № 6-2962цс16 від 12 квітня 2017 року).

У разі наявного рішення суду про стягнення боргу з померлої фізособи та відкритого виконавчого провадження, то смерть боржника є підставою для його зупинення до моменту визначення його правонаступників.

Кредитор, державний або приватний виконавець має право звернутися до суду з заявою щодо заміни сторони її правонаступником. Суд має розглянути це питання протягом 10 днів з моменту повідомлення.

Що роблять, якщо спадкоємців немає?

Якщо ніхто не приймає спадщину чи відмовляється від її прийняття, або ж взагалі у боржника немає родичів за заповітом і законом, тоді орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (коли входить нерухомість) повинен подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Її ж може подати і сам кредитор спадкодавця.

Тоді спадщина, яку суд визнав відумерлою переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно – за його місцезнаходженням.

В останньому випадку територіальна громада, що стала власником відумерлого майна, зобов’язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця. Якщо власниками стали декілька територіальних громад, то вимоги задовольняються пропорційно до вартості.

Отже, для виконання зобов’язання кредитор має право звернутися до спадкоємців (правонаступників) з вимогою погасити заборгованість за рахунок майна боржника, проте в межах його вартості. Якщо немає спадкоємців, то вимоги пред’являються територіальній громаді, тобто новому власнику відумерлого майна. Так чи інакше, борг сплачувати доведеться.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення боргу.

 

Стягнення боргу з померлого: що в цьому випадку робить кредитор?