Роль боржника часто бере на себе юридична особа. Заборгованість виникає через неправомірність надання товарів чи послуг, невиконання умов іншої юридичної особи. Таким чином, стає можливим позов про виплату суми заборгованості. Зрозуміло, що є дві форми – добровільна та примусова. Втім, не так часто боржник добровільно погоджується платити борг. Тут починається справа із судовими інстанціями. Отже, чому стягнення боргів може стати таким затяжним процесом та що треба знати про цю процедуру.

Стягнення заборгованості з контрагента є одним з найпоширеніших видів вимог, що трапляються у господарських судах. Отже, якщо між двома підприємствами виник борг, то варто діяти у своїх інтересах. Про те, як процедура стягнення діє на практиці читайте далі.

Спочатку направляється претензія. У ній вказуються причини такого направлення, відомості про боржника і заявника, умови договору, що були порушені, та акти, якими керується заявник. До неї додається термін добровільного виконання і додаткові документи, що мають пряме відношення до справи. Така претензія надсилається боржникові.

Якщо така форма ігнорується, а боржник відмовляється добровільно виконувати свої обов’язки, то заявник звертається до суду. Господарський суд розглядає його позов про стягнення боргів.

Така заява теж має свої особливості. Необхідно вказати реквізити відповідача та позивача, розмір стягнення, документ, що свідчить про сплату судового збору. До того ж треба підтвердити той факт, що копія заяви була надіслана і боржнику. Така копія включає усі потрібні документи, додаткові теж.

Позов містить відомості про предмет спору, обставини, що склалися, вказівку на порушення договору, все це вказується для того, аби суд мав повне уявлення про дану справу і міг оцінити її правову суть.

Якщо такий позов буде задоволено, господарський суд видає наказ, що засвідчує примусове стягнення боргів. Судове рішення, заява про відкриття виконавчого провадження та перелік заходів стягнення надається до державної виконавчої служби, її відділення за місцем проживання боржника.

Коли дане провадження відкриють, то і боржнику, і позивачу перешлють відповідну постанову, що регулює перебіг виконавчого провадження щодо стягнення заборгованості у примусовому порядку. Позивач має право слідкувати за перебігом провадження, ознайомлюватися із справою та її матеріалами.

Навіть описавши етапи такої процедури, варто говорити про різноманітні нюанси, уточнення, доповнення. Часто боржники можуть затягувати провадження, якимись шляхами приховувати своє майно.

Зрозуміло, що вирішення такої справи має закінчуватися стягненням усієї суми боргу та виконанням усіх вимог позивача. Проте бувають випадки, коли виконавче провадження припиняється, затягується, на нього впливають різні фактори та обставини. Таким чином позивач не отримує відповідного рішення, а борг так і не стягується.

Щоб убезпечити себе, варто звертатися по допомогу до кваліфікованих юристів, які зможуть пришвидшити справу, не піддатися на провокації та все ж домогтися стягнення боргу із боржника.

Стягнення боргів у господарських судах: відповідаємо