Батьки, незалежно від того, чи перебувають у шлюбі, повинні турбуватися про власних дітей, утримувати їх. Так само, як і діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. У випадку розлучення нерідко виникають конфлікти щодо виплат аліментів. У чоловіка та жінки на це рівні права. Проте той із батьків, на якого пишеться заява, повинен виплачувати гроші на дитину. Таке рішення виносить суд. Аліменти ж потрібно сплачувати щомісяця. За взаємною згодою можна зробити це наперед. У нашій статті – як стягнути кошти, коли платник аліментів знаходиться за кордоном.
Стягнення аліментів. Що робити коли платник перебуває за кордоном?
Подружжя має право укласти відповідний договір, у ньому зазначити умови, розмір і строки виплат аліментів. Документ має бути письмовим і посвідчений нотаріусом. Аліменти присуджує суд від дня подання заяви.
Якщо один із батьків виїхав жити до держави, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, то аліменти стягуються за постановою Кабміну №1203 “Про затвердження порядку стягнення аліментів на дитину в разі виїзду за кордон.
Відповідно до вищевказаної постанови, громадянин України, який проживає в державі, яка не має з нашою країною договору, повинен все одно утримувати дитину до 18-річчя (якщо навчається – до 23 р.).
Таке зобов’язання оформляється у вигляді договору. Якщо платник аліментів передає у власність дитини своє майно, то право припиняється. У разі невиконання аліментних обов’язків, стягнення аліментів здійснюється за судовим рішенням. Аби не допустити ухилення від сплати, платнику, що виїжджає за межі країни разом із заявою про видачу українського паспорта для виїзду необхідно подати до паспортної служби органу внутрішніх справ договір про виплату аліментів. Також підійде нотаріально засвідчена заява про відсутність у одержувача аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів; копія судового рішення.
Якщо є неврегульовані аліментні зобов’язання, керівник дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном приймає таке рішення, як відмова в задоволенні клопотання до усунення обставин, які цьому перешкоджають.
Зміна обставин. Порядок стягнення
Після того, як рішення суду набрало законної сили, а особа виїжджає за кордон для постійного проживання, то з платника можуть стягнути аліменти за весь період до досягнення 18 років.
Якщо ж платник продовжує жити в Україні чи повертається, змінюються обставини, що вплинули на визначення аліментного розміру, то в суді можуть встановити періодичне стягнення, враховуючи сплачену суму.
Норми Конвенції
У 2006 році для України набрала чинності Конвенція про стягнення аліментів за кордоном. А виконання затверджено наказом Міністерства юстиції України (далі – Інструкція).
Щодо стягнення аліментів за кордоном, то це відбувається згідно з положеннями Конвенції. Вона регламентує процедуру визнання та виконання рішень українських судів (якщо наявні на території держави, яка підписала Конвенцію). У разі відсутнього рішення, у стягувача є право на подання документів до Міністерства юстиції України.
Якщо рішення українського суду немає або ж вирішується питання щодо зміни розміру аліментів, то до договірної сторони надсилають документи для розгляду справи. Відповідну заяву за кордоном оформлюють на підставі Конвенції (додаток 1 до Інструкції).
За вимогами статті 3 Конвенції в заяві чи додатках до неї повинні бути наступна інформація та документи:
- ім’я відповідача (боржника);
- дата народження;
- громадянство та місце проживання за останні 5 років (якщо позивач знає), діяльність, місце роботи, фотокартка;
- відомості про фінансові та сімейні обставини відповідача, а також інформація про майно;
- відомості про фінансові та сімейні обставини позивача довідка про доходи;
- засвідчена копія документа про підтвердження ступеню родинних зв’язків між відповідачем та особою, на користь якої вимагаються аліменти. До прикладу, свідоцтво про народження, рішення суду про встановлення батьківства тощо;
- фотокартка позивача;
- будь-яка інша інформація щодо місця знаходження боржника;
- нотаріально засвідчене доручення в уповноваженні органу, що приймає, Договірна Сторона від імені позивача чи інформація про будь-яку іншу уповноважену особу.
Заяву слід надіслати до Мін’юста через територіальне управління юстиції. Далі Міністерство надсилає заяву органу, що приймає протягом місяця від дня надходження. Мін’юст інформує стягувача про хід та результати розгляду заяви.
Клопотання
У разі подання стягувачем клопотання, до нього необхідно додати наступні документи:
- копію судового рішення;
- довідку про законність відповідного рішення;
- довідку про часткове виконання/невиконання рішення в Україні;
- довідку про інформування дня судового засідання та копії, що підтверджують те, що відповідач не брав участі в судовому засіданні;
- копію протоколу/журналу судового засідання;
- фотокартку стягувача.
Клопотання надсилає Мін’юст органу, відповідній Договірної Сторони протягом місяця від дня надходження.
Отже, стягнути аліменти на дитину з платника, який виїхав за кордон проживати можна. Якщо це іноземна держава, з якою Україна немає договору про правову допомогу, то питання вирішується через Міністерство юстиції України стягувачем.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення аліментів.