Споживчий кредит — це гроші, які надає кредитодавець (банк чи фінустанова) споживачеві на придбання продукції.

 З 12 червня 2017-го на території України діє новий закон “Про споживче кредитування”. Його мета – захищати та розширювати права позичальників. Компанія GfK-Ukraine провела річний аналіз, як змінилась ситуація з кредитуванням українців; чи слідують законодавчим правилам банки і небанківські фінустанови. Дослідження проводили в рамках проекту USAID “Трансформація фінансового сектора”. За словами експертів, більшість продовжує висувати незаконні, ризиковані умови для клієнта. Взяли до уваги 6 великих українських міст. Перевіряли “таємні покупці”. Загалом, відвідали 147 банківських відділень і позабанківських фінансових установ. При цьому намагались розпитати чи оформити кредит на суму 4-6 тисяч гривень, “брали” на 6 місяців чи рік. Після оформлення кредиту, повертались до банку та відмовлялись від кредитних грошей (це законно). Рекламний обман, умови кредиту, реальний процент – далі.
Якщо ж від Вас вимагають повернення боргу, а Ви вважаєте, що порушують права, інформацію про консультування зможете отримати на сторінці Захист інтересів боржників.

Споживчий кредит. Як обманюють рекламою?

За дослідженнями, лише 28% з перевірених надають корисну інформацію. Це не є порушення. Проте, коли вказують, що кредит безвідсотковий (або 0,01%) – це обман і таку рекламу забороняє законодавство. Таких виявилось 10%.

До того ж, таємний покупець з’ясував, що місячна комісія складає 4% від суми кредиту. Інший – під 0% в перші 3 місяці. А далі купа незрозумілого.

-_09

Споживчий кредит. Умови, яким вірити не можна

Обов’язковою письмовою інформацією є “Паспорт споживчого кредиту”. В результаті досліджень, лише 15% фінансових установ виконують таку вимогу ЗУ. Інша частина відправляла “таємних покупців” шукати інформацію на сайті. Деякі й взагалі відмовились надавати документ, бо нібито техпроблеми.

Далі з’ясувалось, що більшість “паспортів” видали не повністю заповненими. Таких як треба – лише 2% із проаналізованих. Виходячи з цього, можна сказати, що позичальник не має повної інформації щодо умов кредиту.

Щодо консультантів, то не поспішали надавати інформацію клієнтам щодо законного права на відмову від кредиту протягом 14 днів і повернення грошей.

Виявилось, що найбільша так звана банківська таємниця – реальна процентна ставка.

Номінальний і реальний відсоток

Нерідко, коли різниця між номінальною і реальною процентною ставкою може становити не одну тисячу відсотків.

1526414886.0423

Лише 2 банки були готовими, щоб надати споживчі кредити з реальною ставкою менше 35%. 6 – кредитували від 45 до 100%, а ще 8 – зі ставками від 100 до 200%. Деякі ж із них вказували, що відсоток менше 1%.

Одна з причин, чому не виконують законодавчі норми – відсутність громадських організацій із захисту прав споживачів. Іншою причиною є недостатні повноваження регуляторів фінсектора для того, щоб впливати на порушників.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете знайти на сайті.

Споживчий кредит: як обманюють українські банки?