Насамперед, зазначимо, що спадкування буває за заповітом і за законом. У разі смерті особи і без попереднього розпорядження майно з усіма правами та обов’язками переходить до спадкоємців у порядку черги (Цивільний кодекс). Крім того, право на отримання обов’язкової частки (половини) мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця. Також це стосується непрацездатної вдови (вдівця), непрацездатних батьків. І це не залежить від того, про що йдеться в заповіті. А якщо мова йде про чоловіка і дружину та їхню спільну сумісну власність, то право на майно залишається незмінним і в разі розірвання шлюбу. Про це говорить Сімейний кодекс України, стаття 60. Далі в статті – спадщина та самостійний її поділ спадкоємцями.

Спадщина. Як поділити самостійно?

У цивільному законодавстві йдеться, що у спадщину входять усі права та обов’язки, що мав спадкодавець у момент, коли її відкрив і не припинились у разі його смерті. До прикладу, якщо подружжя в шлюбі купило будинок і зареєструвало його на чоловіка, то в разі смерті одного з них до складу спадщини входитиме тільки ½ частина житла.

Коли ж до спадкової маси входять кілька об’єктів нерухомого майна або ж кілька авто, де кожен об’єкт має різку характеристику, то може бути таке, що кожен спадкоємець отримає 1/3 квартири, 1/3 будинку, 1/3 авто й т. д. У такій ситуації не можна самостійно користуватись і розпоряджатись майном. Звідси виходить, що найкраще укласти договір і тим самим зробити поділ спадщини розумним.

Спадщина. Договір про розподіл

Щоправда в законі прямо не вказано про договір, але таке право існує. За статтею 6 ЦКУ, у сторін є право на укладення договору, що не передбачений актами, проте відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Йдеться про те, що сторони в документі можуть врегулювати свої відносини на власний розсуд.

У статті 1278 ЦКУ йдеться про частки, які для кожного спадкоємця є рівними. При цьому, якщо у заповіті спадкодавець не розподілив спадщину між ними.

Коли спадкоємці впродовж 1 року та більше до того, як відкрилася спадщина проживали разом із спадкодавцем, мають переважне право перед іншими спадкоємцями.

У разі, якщо спадкоємці, що разом із спадкодавцем були співвласниками майна, мають переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ їм у натурі цього майна.

У спадкоємців є також право змінити розмір частки у спадщині. За положеннями статті 1267 ЦКУ, частки за законом є рівними. Проте спадкоємці можуть це змінити, домовившись між собою усно (якщо рухоме майно). Коли мова йде про нерухоме та транспортні засоби, то має бути письмова угода. Її посвідчує нотаріус.

Спадщина. Поділ за заповітом

Так, поділити можна. Проте тоді, коли в заповіті нечітко вказаний розподіл майна. Якщо ж конкретно – зміна порядку договору щодо поділу є неможливою. Після того, як оформлюється право власності на отримане у спадок майно, наступне розпорядження діятиме за іншими цивільно-правовими угодами. Зокрема, договори купівлі-продажу, дарування, міни тощо.

У договорі стосовно поділу спадку у спадкоємців є право визначити грошову компенсацію тому, в кого частка зменшується. Проте це не означає, що компенсація замінить отримання майна. В такому випадку це вже називатиметься відчуженням, а не розподілом.

Звідси виходить, що в договорі спадкоємці можуть визначати, яке майно переходить у власність кожному. При цьому вказати конкретні речі, права та обов’язки.

Саме ж право власності на майно оформлюється відповідним свідоцтвом. Його видає нотаріус, враховуючи домовленості сторін щодо розподілу спадщини.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Спадщина через суд.

Спадщина: чи можуть спадкоємці самостійно поділити її між собою?
Tagged on: