“На вулиці” може опинитися кожен. На жаль, через власну необізнаність. Аби не виникла така  проблема, як спадщина через суд, варто ознайомитись із деякими правовими моментами. Мова йде про способи передачі свого майна наступникам, спадкоємцям. Це ж можна зробити, зокрема, склавши заповіт, договір довічного утримання (догляду), договір дарування. Але який спосіб є кращим? Про значення цих понять і їхню сутність – далі в статті.

Спадщина через суд. Договори та їхнє значення

Найвразливіша категорія громадян, яких можна обманути – самотні люди та особи похилого віку. Проте й іншим не завадить знати, як відчужується нерухоме майно.

Договори. Визначення

Договір дарування

За допомогою нього одна сторона (дарувальник) передає чи має зобов’язання передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) на безоплатній основі майно (дарунок) у власність.

Договір довічного утримання (догляду)

Відповідно до нього, одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру чи частину, інше нерухоме чи рухоме майно. При цьому взамін у набувача виникає зобов’язання забезпечувати відчужувача утриманням або ж доглядом довічно.

Заповіт

У цьому випадку громадянин (заповідач) складає особисте розпорядження стосовно майна, що належить, майнових прав і обов’язків у разі власної смерті.

Характерна ознака вищевказаних договорів – усі означають перехід права власності. Стосовно укладання, то мають письмовий вигляд і обов’язково засвідчуються нотаріусом. При цьому підлягають держреєстрації. Тут є свої нюанси.

Коли мова йде про договір дарування, то обдаровуваний стає повноправним власником нерухомого майна після того, як прийме дарунок і належно оформить укладений договір.

Що стосується договору довічного утримання (догляду), то набувач також стає власником майна після належного оформлення договору. Проте не має права під час дії договору обтяжувати одержане майно боргами. Таким чином, відчужувати його, передавати у заставу.

Відмінностями між цими договорами є правові наслідки.

Договір дарування є безоплатним. Відповідно, дарувальник не може вимагати щось, що піде на власну користь.

А от договір довічного утримання дає можливість для фізособи забезпечити собі довічний догляд. В самому ж документі – матеріальне забезпечення та строки його надання.

За заповітом спадкоємець набуває право на майно після смерті спадкодавця.

Розірвання договорів

Договір дарування. Позовна давність у випадку розірвання – 1 рік. При цьому мають бути вказані підстави щодо такого рішення. Варто знати, що дарувальник не має права вимагати повернення майна, вказавши таку причину, як обдарований не виконав дій, які були обумовлені усно.

Довічне утримання (догляд). Цей договір розірвати легше, якщо набувач не належно виконує свої обов’язки, що передбачені в документі.

Заповіт. У заповіті все по-іншому. Зокрема, у заповідача є право на внесення змін у будь-який час. Так само, як і скласти абсолютно новий і скасувати попередній.

При своєчасно складеному заповіті є наступні переваги:

  • розпоряджатися власним майном за своїм бажанням;
  • можливість відкрити спадщину за спрощеною процедурою;
  • ймовірність запобігання конфліктів між близькими людьми, що претендують на власність померлого.

Насправді, обирати лише Вам. Але пам’ятайте, що підводні камені є скрізь. А те, що на перший погляд виглядає як заманлива пропозиція, може виявитись суцільним обманом. Таким чином, якщо є така можливість, порадьтесь із фахівцями та завжди перевіряйте перед тим, як віддати своє майно.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Спадщина через суд.

 

Спадщина через суд: яким чином краще передати своє майно?