На сьогодні спори з приводу сплати аліментів – далеко не рідкість. Батьки часто не можуть дійти згоди щодо утримання спільного чада. Жінка за своєю суттю більш емоційніша, тому образи на чоловіка не є виключенням. Перебуваючи в такому стані, може почати шантажувати, при чому навіть безпідставно. Проте є правила на законному рівні. До прикладу, батько може не сплачувати аліменти, якщо сам повністю утримує дитину, при цьому підписавши відповідний договір. Як захиститись від матерів-“шантажисток”, як скласти договір утримання – далі в статті.

Сімейне право. Аліменти

Всеукраїнська кампанія Мін’юсту щодо стягнення аліментів з недбайливих батьків, які відмовляються утримувати своїх дітей, здобула юридичне продовження з боку батьків-годувальників. Тобто це стосується тих, батьків, які повністю утримують свою дитину та обходяться без допомоги матері.

Нерідко такі батьки мають хороші відносини з матерями та й самі колишні дружини ладнають зі своїми малюками. Тобто продовжують брати безпосередню участь у вихованні та загалом житті. Єдине, своїх чад не забезпечують.

Нині ж закон у більшості випадків на стороні матерів, тому під приціл потрапляють батьки, які не сплачують аліменти. Зважаючи на нові правила й відповідальність неплатників, батьки не на жарт занепокоєні. При цьому, де гарантія, що відносини з колишніми й залишатимуться хорошими.

Для того, щоб у майбутньому не виникло проблем, частина батьків пішла до юристів підписувати спеціальні договори на дітей. Документи щодо проживання та утримання дитини після розлучення.

За словами експертів, договір – це гарантія. Коли батько хоче самостійно забезпечувати дитину, то про це слід вказати в документі. А з боку матері, що не заперечує. До того ж, потрібно прописати графік відвідувань тощо.

У договорі має бути:

  • предмет договору: дія або сукупність дій, що визначають тип і характер умов договору;
  • порядок здійснення батьківських прав: порядок і час зустрічей з дитиною;
  • права і зобов’язання батьків (конкретні права та зобов’язання кожного з батьків окремо й разом);
  • прикінцеві положення: причини перегляду положень договору, порядок вирішення спорів.

Поряд з тим, сторони між собою можуть домовитись про конкретну суму. До прикладу, у документі батько може вказати, що витрачатиме на проживання в нього дитини не менше 5 тисяч гривень на місяць. Щоправда така сума потребує й чималих оплат для нотаріуса та оформлення угоди.

Якщо сума місячного утримання 5-річної дитини в розмірі 5 тисяч гривень до досягнення повноліття, то потрібно заплатити мито – (5 000,00 грн.) х (12 місяців) х (13 років) * 1% = 7 800,00 грн. У разі, якщо сторони погоджують суму в більшому розмірі, розмір мита, відповідно, зростає. Разом з тим потрібно сплатити й за нотаріальні послуги.

Крім того, фахівці рекомендують завжди зберігати чеки, виписки з рахунків тощо. Тобто ті документи, що зможуть підтвердити витрати на дитину. Проте, яким би не був договір, якщо його умов не дотримуватись, можна з легкістю оскаржити в суді.

Якщо ж батько перестає утримувати дитину та відправляє її жити до колишньої дружини, мати знову має право подати заяву та отримувати аліменти. Щодо прав самих дітей, то у 10 років суд враховуватиме думку неповнолітнього щодо проживання, а в 14 років – дитина самостійно вирішує, з ким жити.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення аліментів.

Сімейне право: як захиститись від шантажу аліментами?