21 лютого 2018-го набрали чинності законодавчі зміни щодо правил перетину державного кордону неповнолітніми (Постанова Кабміну від 14 лютого 2018 року № 76). Це стосується тих випадків, коли місце проживання дитини визначили в суді з одним із батьків, у той час, як інший має заборгованість зі сплати аліментів понад півроку. В такому разі виїзд дитини за кордон в супроводі одного з батьків (усиновлювачі, піклувальники чи інші уповноважені особи) для відпочинку, навчання або лікування тепер здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків. У пункті пропуску необхідно пред’явити довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів, яку видає орган держвиконавчої служби. Більш детально про нові правила перетину кордону підлітків і дітей – далі в статті.

Сімейне право. Які зміни щодо виїзду дітей за кордон?

Якщо дитина проживає з матір’ю, а батько не сплачував аліментів більше 6 місяців, матері не обов’язково отримувати згоду батька на виїзд з нею дитини за кордон. У такому разі можна взяти в державній виконавчій службі (ДВС) довідку про аліментну заборгованість. Видають її протягом 10 днів, а дійсна вона протягом 1 місяця з дня видачі. Перетинаючи кордон, матір пред’являє оригінал чи засвідчену нотаріусом копію довідки ДВС.

Такі зміни спрямовані на захист прав дітей, а також вирішення такого питання, як невиконання одним із батьків обов’язку.

Чи буде простіше?

На думку авторів законопроекту, питання вивезення дітей одним з батьків часто стає предметом спору між батьком і матір’ю. Така ж неприязнь між двома дорослими негативно впливає на психіку дитини. Тому саме це і стало приводом для внесення змін у законодавстві.

Проектом передбачено, що діти, яким за 16 років мають право самостійно, без згоди батьків виїжджати за межі країни. Разом з тим, нотаріуси мають право виписувати «довгострокові» довіреності на вивезення дитини кожним із батьків, без вказівки конкретних країн і територій. Довіреність можна буде складати на період до 3 років, а при бажанні вказати перелік дозволених для в’їзду країн. Вимагати ж останнє не стануть, що значно спростить життя українців.

На сьогодні одна така довіреність вартує 300-600 грн.

Право дитини на виїзд за кордон

Депутати визначили всього 6 пунктів:

  • для лікування хвороби при наявності обґрунтування необхідності надання медичної допомоги за межами України;
  • для участі в міжнародних олімпіадах;
  • для участі в міжнародних програмах обміну школярів;
  • для участі в міжнародних музичних, художніх і інших творчих конкурсах;
  • для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, освітньо-культурних заходах, міжнародних дитячих змаганнях;
  • для участі в спортивних заходах.

28 лютого проект прийняли за основу. Проголосували 233 нардепів. Але відправили на доопрацювання. Деякі ж народні депутати вбачають у нових нормах цілком очевидні ризики. До прикладу, не виключене підроблення документів. Адже дістати медичну довідку чи запит на участь у творчому конкурсі куди простіше, ніж довіреність нотаріуса.

Це є судовим фактом, тому проект потребує внесення правок, аби мінімізувати ризики.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Сімейне право.

Сімейне право: нові правила виїзду дітей за кордон