21 лютого 2018-го набрали чинності законодавчі зміни щодо правил перетину державного кордону неповнолітніми (Постанова Кабміну від 14 лютого 2018 року № 76). Це стосується тих випадків, коли місце проживання дитини визначили в суді з одним із батьків, у той час, як інший має заборгованість зі сплати аліментів понад півроку. В такому разі виїзд дитини за кордон в супроводі одного з батьків (усиновлювачі, піклувальники чи інші уповноважені особи) для відпочинку, навчання або лікування тепер здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків. У пункті пропуску необхідно пред’явити довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів, яку видає орган держвиконавчої служби. Більш детально про нові правила перетину кордону підлітків і дітей – далі в статті.
Сімейне право. Які зміни щодо виїзду дітей за кордон?
Якщо дитина проживає з матір’ю, а батько не сплачував аліментів більше 6 місяців, матері не обов’язково отримувати згоду батька на виїзд з нею дитини за кордон. У такому разі можна взяти в державній виконавчій службі (ДВС) довідку про аліментну заборгованість. Видають її протягом 10 днів, а дійсна вона протягом 1 місяця з дня видачі. Перетинаючи кордон, матір пред’являє оригінал чи засвідчену нотаріусом копію довідки ДВС.
Такі зміни спрямовані на захист прав дітей, а також вирішення такого питання, як невиконання одним із батьків обов’язку.
Чи буде простіше?
На думку авторів законопроекту, питання вивезення дітей одним з батьків часто стає предметом спору між батьком і матір’ю. Така ж неприязнь між двома дорослими негативно впливає на психіку дитини. Тому саме це і стало приводом для внесення змін у законодавстві.
Проектом передбачено, що діти, яким за 16 років мають право самостійно, без згоди батьків виїжджати за межі країни. Разом з тим, нотаріуси мають право виписувати «довгострокові» довіреності на вивезення дитини кожним із батьків, без вказівки конкретних країн і територій. Довіреність можна буде складати на період до 3 років, а при бажанні вказати перелік дозволених для в’їзду країн. Вимагати ж останнє не стануть, що значно спростить життя українців.
На сьогодні одна така довіреність вартує 300-600 грн.
Право дитини на виїзд за кордон
Депутати визначили всього 6 пунктів:
- для лікування хвороби при наявності обґрунтування необхідності надання медичної допомоги за межами України;
- для участі в міжнародних олімпіадах;
- для участі в міжнародних програмах обміну школярів;
- для участі в міжнародних музичних, художніх і інших творчих конкурсах;
- для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, освітньо-культурних заходах, міжнародних дитячих змаганнях;
- для участі в спортивних заходах.
28 лютого проект прийняли за основу. Проголосували 233 нардепів. Але відправили на доопрацювання. Деякі ж народні депутати вбачають у нових нормах цілком очевидні ризики. До прикладу, не виключене підроблення документів. Адже дістати медичну довідку чи запит на участь у творчому конкурсі куди простіше, ніж довіреність нотаріуса.
Це є судовим фактом, тому проект потребує внесення правок, аби мінімізувати ризики.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Сімейне право.