Розірвання шлюбу – процедура болісна для обох сторін. І не важливо, чи є в сім’ї діти, чи є спільне майно, скільки тривав шлюб. Люди перебувають у стресовій ситуації. І дуже рідко можна вирішити все за спільною домовленістю, адже кожен ображений, в кожного свої претензії та недомовки. Щоб уникнути або хоча б пом’якшити негативні наслідки розлучення, треба звернутися за допомогою до професіоналів. І подумати про можливість розлучення ще до шлюбу, а для цього – укласти шлюбний договір.
В цьому можуть допомогти кваліфіковані юристи від проекту “Ваш юрист”, детальну інформацію про послуги можна знайти за адресою
Можливість укладати шлюбний договір передбачено у Законі України «Про внесення змін і доповнень до Кодексу про шлюб та сім’ю України» від 23.06.1992 р. У постанові Кабінету Міністрів України «Про порядок укладення шлюбного контракту» від 16.06.1993 р. № 457 наведено правила його укладення, вимоги та особливості. Він набуває чинності лише з моменту реєстрації. Якщо у одного із подружжя уже є зареєстрований шлюб, то він автоматично не може укладати даний документ.
Шлюбний договір регулює майнові відносини, визначає майнові права та обов’язки.
Таким чином визначається майно, що його передає одне з подружжя для сімейного використання, та правовий режим майна, що визначається подарунком подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу.
Сімейний кодекс повідомляє, що при розлученні майно, придбане в період шлюбу, підлягає розподілу.
Але є деякі вийнятки – не підлягає розподілу:
– Майно, що було придбане до шлюбу;
– Майно, що є особистою власністю чоловіка чи дружини;
– Речі, придбані на потреби неповнолітніх дітей (предмети гардеробу, шкільне приладдя, книги та ін.), поділу не підлягають і передаються тому з подружжя, з яким проживають діти.
Спільне майно подружжя – це рухомі та нерухомі речі, придбані за спільні кошти, паї, цінні папери, кошти у кредитних установах. Воно не залежить від того, на ім’я кого зареєстроване придбане або хто сплатив його вартість.
Вже йшлося про шлюбний договір та можливість прописати свої вимоги, тому якщо таким договором не передбачено інше, то до спільного майна додаються доходи чоловіка чи дружини від підприємницької діяльності чи інтелектуальної праці, пенсії, грошові допомоги. Проте це треба доводити в суді.
Особисті речі (взуття, книги, одяг) до спільного майна не належать. Окрім предметів розкоші, але якщо такий предмет є подарунком, то можна довести, що він у вашій індивідуальній власності.
Для того, щоб вирішити проблеми розподілу майна простіше, можна подумати про це до шлюбу і у шлюбному договорі вказати всі свої умови, вирішити все заздалегідь. Шлюбний договір – документ нотаріально засвідчений, тому це достатня гарантія того, що ваші інтереси захищені. Чи допоможе він при розподілі майна? Однозначно. Так, кожен із подружжя знатиме, на що йому розраховувати.