Щорічна відпустка – це важливий вид часу, коли працівники відпочивають від роботи. Таке право закріплене Конституцією України (стаття 45). Щодо умов, тривалості й порядку надання відпусток, то визначає Кодекс законів про працю та ЗУ “Про відпустки”.
Види щорічної відпустки, тривалість, грошова компенсація – далі.
Щорічна відпустка. Види
Щорічну відпустку поділяють на:
- основну;
- додаткову (робота зі шкідливими та важкими умовами праці);
- додаткову (особливий характер праці);
- додаткова відпустка тим, хто має дітей або повнолітню дитину з інвалідністю;
- додаткова відпустка для окремих категорій ветеранів війни;
- інші за законом.
Щорічна відпустка. Тривалість
Щорічна основна відпустка за відпрацьований рік триває 24 календарних дні. Проте деяким категоріям співробітників передбачено більше. До прикладу, керівники навчальних закладів, педагоги та науковці мають право на щорічну основну відпустку в 56 к. д. Люди з інвалідністю 1 і 2 групи – 30 к. д. А особам з інвалідністю 3 групи передбачено 26 к. д. Стосовно неповнолітніх – 31.
Робота зі шкідливими та важкими умовами праці
Це додаткова відпустка для тих, у кого шкідливі та важкі умови праці (список затверджений Кабміном). Працівники можуть брати відпустку до 35 к. д. Конкретну тривалість встановлює колективний або трудовий договір.
Особливий характер праці
Працівники мають право на таку додаткову відпустку, якщо в роботі присутнє підвищене нервово-емоційне та інтелектуальне навантаження. Або ж робочі умови з підвищеним ризиком для здоров’я. Тривалість додаткової відпустки – до 35 кал. д. Працівники, що мають ненормований робочий день мають право на 7 кал. д. Більш конкретно визначає керівництво.
Для ветеранів війни (учасники бойових дій, особи з інвалідністю в результаті воєнних дій) додаткова відпустка триває 14 кал. д.
Додаткова відпустка для працівників із дітьми, повнолітньою дитиною з інвалідністю
На таку відпустку мають право:
- жінка із дітьми (2 і більше) до 15-річного віку чи дитину з інвалідністю;
- жінка-усиновлювач;
- матір дитини з інвалідністю (з дитинства) підгрупи А I групи;
- одинока матір, батько дитини чи особи з інвалідністю (підгрупа А I групи);
- батько, що виховує дітей без матері;
- один із прийомних батьків.
Тривалість – 10 календарних днів щороку (не більше 17-ти), не враховуючи святкові та неробочі дні.
Невикористана відпустка повинна оплачуватись
Якщо працівник звільняється, то йому повинні виплатити гроші за всі невикористані дні щорічної відпустки. Поряд з тим, якщо була передбачена додаткова, то компенсувати і її.
Коли ж роботодавець не надавав відпустку працівникові 2 роки, то це вважається порушенням законодавства. Тому повинно теж компенсуватись.
Працівник має право замінити частину щощорічної відпустки на грошову компенсацію. Проте це правило не поширюється на неповнолітніх осіб. Закон забороняє виплачувати гроші замість надання відпустки.
У випадку, коли працівник помирає грошову компенсацію виплачують спадкоємцям (за щорічну відпустку та додаткові, якщо такі були передбачені).
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію щодо консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення заробітної плати через суд.