Поняття “smart-контракти” або як їх ще називають розумні контракти ввів Нік Сабо. У 1996 році він визначив розумний контракт як набір обіцянок у цифровій формі, включаючи протоколи, де Сторони виконують інші свої обіцянки. Йдеться саме про врегулювання відносин сторін шляхом закріплення їх вираженої волі у формі певного коду, який зчитує комп’ютер.

З розвитком технології blockchain (вибудуваний безперервний послідовний ланцюжок блоків (зв’язний список), який може містити будь-яку інформацію)
ідея автоматичних контрактів стала популярною та втіленою в життя. Зокрема – на платформі Ethereum. Ставлення у різних країнах до таких “розумних” угод різне, залежить від врегульованості криптовалют у відповідній юрисдикції та правових норм. У нашій статті – яка технологія smart-контрактів, як вони працюють.

Smart-контракти: технологія

На сьогодні існує основний недолік технології blockchain – це відсутність її нормативного врегулювання. За словами експертів, у неї високий рівень безпеки операцій, надійсність, достовірність, неможливість підмінити дані, швидкодієвість.

Система тільки почала використовуватися. Якщо ж подивитися на можжливості, то це, насамперед, спрощення ряду господарських і бухгалтерських операцій. Технологію можна застосовувати у фіскальній політиці, виборчій, банківській, судовій системах; здійснювати реєстраційні дії, нотаріат і т.д. Blockchain-сервіси можна використовувати для оптимізації публічного управління державою. Адже потенціал себе не вичерпує.

Blockchain нині є актуальнильними в бізнес-діяльності. Це пов’язано з тим, що витрати не те що оптимізують, а гарантують грошову прозорість при укладанні smart- контрактів.

Що таке smart- контракт?

Це комп’ютерний алгоритм. Його мета –  укладення й підтримка поетапного виконання комерційних контрактів у технології blockchain. При цьому алгоритм дій відбитий в мережі blockchain. Умовами такого договору можуть бути трактовані системою тільки однозначно, так само виконані системою.

Чи відповідає “розумний” контракт умовам і вимогам господарського договору?

Змістом господарського договору є ті умови, які визначає угода сторін. Це – встановлення, зміна чи припинення господарських зобов’язань. Господарський договір вважається дійсним за взаємною згодою сторін. Його, як правило, укладають відповідно до форми єдиного документа, ставляться підписи сторін. Щоправда допускається і спрощена форма. Це може бути обмін листами.

Як він працює?

Після того, як сторони узгодили умови, розумний контракт підписують у системі. При цьому використовують механізми підписів, аби підтвердити транзакцію в криптовалютних мережах. Для того, щоб контракт реалізувався в системі blockchain, необхідно мати чітку математичну й логічну форми, механізм виконання.

Система самостійно відстежує виконання сторонами умов smart- контракту. А діє за чітким алгоритмом. Якщо умови не виконані, то автоматично блокує контракт.

Де працюють smart- контракти?

Як зазначалося вище, контракти заключаються за допомогою blockchain технологій. Популярними з них є – Bitcoin, S ide Chains, NXT, Ethereum.

S ide Chains і NXT надають дещо більші можливості для роботи з контрактами, на відміну від Bitcoin. До прикладу, NXT, як відкрита платформа з обмеженим числом образів smart- контрактів, не дає можливості написати свій код. А Ethereum може це зробити.

Як висновок, позитивні сторони розумних контрактів – це зручність, безпека (контракт зберігається в зашифрованому вигляді і в розподіленому реєстрі), надійність, математична точність.

Для того, щоб активно використовувати smart- контракти, необхідно широко застосовувати комерційні, суспільні та приватні ключі.

Основним принципом роботи smart- контракту, як і будь-якої угоди, полягає в чіткому виконанні його умов. У разі порушення відбувається блокування контракту.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Складання договорів.

Smart-контракти: що це таке та як вони працюють?