Розірвання шлюбу з іноземцем так само, як і з громадянином України має ряд правових нюансів. І мало чим відрізняється одне від іншого, бо одну і ту ж мету – припинення подружніх відносин. Але відмінність все ж є. Які особливості розлучення з іноземцем – далі в статті.

Розірвання шлюбу з іноземцем. Особливості розлучення

Укладені шлюбні відносини між українцем та іноземцем за кордоном є дісним на території України. Якщо при цьому дотримані вимоги Сімейного кодексу. Правові шлюбні наслідки визначаються спільним особистим законодавством подружньої пари. Тобто право країни, в якій є громадянами. Або ж правом держави, де жило подружжя. Розірвати шлюбні відносини в Україні можна трьома способами.

Розірвання шлюбу з іноземцем. Перший спосіб

Якщо подружжя не має дітей, то пише спільну заяву. Або ж один із пари до держоргану РАЦС. Якщо ж українець хоче розірвати шлюб із іноземцем, а в останнього немає можливості приїхати в Україну, то необхідна його згода на розлучення. Для цього пишеться заява за кордоном, вказуються дані іноземного РАЦСУ. Далі на іноземній мові легалізується, нотаріально посвідчується і відправляється в Україну. Громадянин України забирає документ, перекладає на українську мову, також нотаріально посвідчує від імені іноземця й подає до органу РАЦСУ. Коли впродовж місяця ніхто з подружжя не відкликає заяву щодо розлучення, то орган РАЦСу виносить відповідне рішення. Важливо! За законом пару не можуть розлучити, якщо вагітна жінка та коли в подружжя є дитина до 1-річного віку.

Другий спосіб розірвання шлюбу

На основі судового рішення. Тобто розірвання шлюбу в судовому порядку, коли в пари є діти до 18-річного віку. Крім заяви складається та подається договір у письмовій формі щодо того, з ким із батьків проживатимуть діти; яку участь у забезпеченні умов братиме той, хто житиме окремо. А також право на виховання. Разом з тим, складається договір про розмір аліментів на дітей. Його ж потрібно завірити в нотаріусі. Якщо ж іноземець не може приїхати в Україну, то відповідну процедуру проходить у своїй країні та передає українцеві завірені документи.

Третій спосіб розірвання шлюбу з іноземцем

Один із подружжя пише позовну заяву до суду. Рішення приймається в судовому порядку. Відповідно до українського Сімейного кодексу, шлюб – це вільна згода чоловіка та жінки. Тому примушувати до таких відносин ніхто не має права. Так само, як і обмежувати у правах як у питанні шлюбу, так і його розірванні. Про рівноправність йдеться у Загальній декларації прав людини (ст. 16), що прийнята Генасамблеєю ООН 10 грудня 1948-го. У шлюбних відносинах з іноземцем може виникнути така проблема, як визначення підсудності іноземця на території України. Згідно зі статтею 76 Закону України “Про міжнародне приватне право”, українські суди можуть розглядати будь-які справи, що стосуються іноземця, якщо відповідач має місце проживання чи майно в Україні. Питання стосовно визначення підсудності іноземця на території України передбачене Цивільним процесуальним кодексом України. А позови до фізособи пред’являються в суд за місцем його проживання чи перебування. Якщо ж місцезнаходження особи, з яким розриваються відносини невідоме, то позов подається за останнім відомим зареєстрованим місцем проживання чи перебування, або ж місця роботи.

Такий позов може подаватись:

  • якщо на утриманні є діти до 18-річного віку;
  • якщо позивач немає можливості (стан здоров’я, інші поважні причини) виїхати до місця проживання відповідача.
Таким чином, якщо подружжя між собою домовилось, то справу можуть розглядати за зареєстрованим місцем проживання або ж перебування одного з них. Якщо ж українець, котрий є позивачем звертається до суду з вимогою розірвати шлюб з іноземцем, що проживає за кордоном, але при цьому не надає вищевказані докази, то суд встановить, що справа є непідсудною для українських судів. Виходячи з цього, поверне позивачеві заяву, аби той подав її до компетентного органу країни, де живе відповідач. Отже, шлюбні відносини, укладені з іноземцем простіше розірвати, якщо обоє знаходяться в Україні. Коли ж іноземець не має можливості приїхати, то повинен надати згоду, завірену нотаріусом заяву. А щоб зрозуміти сам процес, краще звернутися за допомогою юристів. Отож, інформацію про консультування шукайте на сторінці Розірвання шлюбу через суд.
Розірвання шлюбу з іноземцем: особливості такого розлучення