Все більше українців виїздять за кордон, аби заробити грошей. Адже, нажаль, в Україні це зробити складно. Досить суб’єктивна думка, проте вірна. Знайти роботу в нашій країні можна, реалізуватися ж вдається не всім. Кумовство, братовство, іншими словами – зв’язки нині на першому місці. А як щодо молодих і перспективних, але без досвіду. Де його здобувати, коли багатьом не дають шансу. Тут напевно допоможе хіба наполегливість.
Більше половини українців (52%), які працюють у Польщі оцінюють польських роботодавців «добре» чи «дуже добре». 38% мають нейтральні відгуки. А лише 8% оцінили негативно. Це дані соцдослідження СГ «Рейтинг». За словами фахівців, жінкам заробити за кордоном вдається краще. В яких сферах працюють українці за кордоном, скільки заробляють – далі.
Робота за кордоном. Сфери праці
78% українців-заробітчан працюють фізично (серед 18-35-річних). 75% – серед 38-50-річних. А 80% – це старші за 50.
34% українців у Польщі працювали саме на сільськогосподарських роботах. 32% – на будівництві чи займалися ремонтами. 8% виконували домашню роботу. 7% були залучені до ресторанного бізнесу. 5% – у готелях, 4% – доглядали за особами похилого віку, людьми з інвалідністю. 3% – інші сфери.
Чому саме Польща?
Для частини українців найважчою є не праця, а розлука з рідними. Інші все-таки називають важкою роботу, що триває багато годин на день. Ще для деяких – відсутність соцзахисту та неприязнь з боку польських роботодавців.
Мінімальний заробіток
Щоб місяць прожити в Польщі в середньому необхідно від 200 до 500 злотих. Дехто менше, а хтось і більше. Проте малий відсоток тих, хто передавав гроші в Україну, тобто своїм близьким.
У 2018 році мінімальну заробітну плату повинні збільшити на 5%, порівнюючи з 2017 роком. Минулого року мінімалка становила 2 000 злотих, тепер повинна зрости до 2 100 злотих брутто/місяць. А з вирахуванням усіх податків в місяць має бути 1 530 злотих нетто. Якщо ж говорити про погодинну оплату праці в Польщі, то за одну годину працівник мінімально зможе отримувати 13,7 злотих брутто. При цьому варто зауважити, що Польська Націнспекція праці посилила контроль при порушеннях. Недобросовісним роботодавцям може загрожувати штраф – від 1 до 30 тисяч злотих.
Стосовно того, чи планують українці знову їхати на заробітки до Польщі, то більшість – так. В основному це ті, які побували декілька разів і особи, яким за 50 років, частина 36-50-річних. Найменше хоче повертатись молодь – 18-35 років.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Трудове право.