Інтернет, нові технології з кожним роком лише прогресують. У свою чергу людство черпає все нове, якщо це зручно та доступно. Сюди можна віднести й віддалену роботу. Робота з фрілансером не вимагає великих вкладень. Оскільки працівник, як мінімум, знаходиться у себе вдома. З активним ростом фрілансерів зростає й увага з боку перевіряльників. А для роботодавця може принести неприємні наслідки, коли не дотримуватись основних правил Праці.

В нашій статті – робота з віддаленими працівниками, штрафи.

Робота з фрілансером. Особливості

Укладення договору (трудовий, цивільно-правовий) з фрілансером залежить від виду робіт. А порушенням трудового законодавства є неоформлення працівника та тягне за собою штрафні санкції.

Із договором підприємству безпечніше, коли, наприклад, нагряне перевірка. До безпеки можна віднести й уникнення штрафів. Однак на практиці бувають різні ситуації.

Черкаська it-компанія не так давно зустрічала гостей із Держпраці. Коли прийшли перевіряючі, звернули увагу саме на документи. Їм не сподобалось те, як склали цивільно-правові договори – надані послуги та виплати (декілька разів на рік). На думку контролерів, це означає, що є трудові відносини. Відповідно, й договір був не таким. Однак там чітко прописали, що договори є не трудовими. Таким чином, такі працівники не підкорюються внутрішньому трудовому розпорядку. А надання послуг організовують самостійно. Щодо оплати, то її проводять лише за обсяг наданих послуг, а не за відпрацьовані години.

Штрафи не наклали, лише склали акти щодо порушень. У такому разі підприємство може оскаржити дії інспекторів. Якщо ж суд стане на сторону Держпраці, то роботодавцеві доведеться заплатити штрафи. За одну людину – це майже 110 тисяч гривень (30 мінімальних зарплат).

Уникнути можливих проблем можна, якщо роботодавець залучає до праці фрілансера нечасто – один або декілька разів на рік. Однак і тут не слід розслаблятись.

Коли ж такий працівник виконує роботу кожного місяця, то слід бути пильним. Особливо, що стосується договорів і актів.

Фрілансер – це віддалений співробітник. Тому логічно, що в офісі він буде з’являтись рідко, тобто не систематично.

Загалом, інспектори Держпраці готуються заздалегідь, можуть навіть збирати дані не один рік. Дивно, коли при цьому не проводять опитування працівників.

Робота з фрілансером. Зона ризику

Перевіряючі можуть прийти не лише до програмістів. Адже фрілансерами бувають і дизайнери, фахівці з питань маркетингу, просування реклами, наповнення контенту тощо.

Щоб себе убезпечити, роботодавці, насамперед, повинні укласти договір із фрілансером на надання послуг із ФОП. І якщо є можливість, то не тримати його в офісі. Все-таки контролери почнуть задавати питання. До того ж, фрілансер є віддаленим працівником.

У Міністерстві праці та соцполітики визначають фріланс, як роботу в Інтернеті та за межами офісу. А фрілансера називають вільним працівником (приватним підприємцем), позаштатним співробітником, який виконує разове замовлення чи на тимчасовій основі.

Відповідна сфера є складною в плані правових відносин, які регулює трудове та цивільне законодавство. Тому якщо інспектори Держпраці з’ясують, що з працівником не укладений трудовий договір, а трудові відносини помітні, то роботодавцеві загрожує штраф.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів роботодавця.

Робота з фрілансером: як уникнути штрафних санкцій?
Tagged on: