Робота для осіб з інвалідністю: працедавець має звітувати про вакансії

Законослухняний роботодавець – це та людина, яка, на думку Верховного суду відзвітувала перед Центром зайнятості щодо наявних вакансій для осіб з інвалідністю. А також, коли не відмовив такій особі в працевлаштуванні. Повідомити про відповідні вакансії потрібно не пізніше 10 днів від дня відкриття. Чому дійшли до такого висновку, робота для осіб з інвалідністю (нюанси) – далі в статті.

Робота для осіб з інвалідністю. Відсутність вакансій дорівнює штрафам

На це питання закцентували увагу не просто так. У Верховному суді (касаційний порядок) розглянули адмінсправу згідно позову Житомирського облвідділення Фонду соцзахисту інвалідів до ТОВ «Декор-Кераміка» щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій, пені – 18278,05 грн. Сума штрафу пов’язана з тим, що у штатці не було людини, яка б відповідала за необхідну кількість осіб з інвалідністю на робмісцях.

Позов задовольнили. А рішення змотивували бездіяльністю відповідача щодо вжиття заходів для недопущення порушення. Тобто впродовж 2015-го звіти (форма № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)») направлялись тільки 8 разів, а не кожного місяця.

У свою чергу, у ТОВ «Декор Кераміка» не погодились із висновком і тим самим оскаржили в касаційному порядку. У ВС задовольнили касаційну скаргу. До того ж, зазначили, що у підприємств, установ, організацій, фізосіб, які використовують найману працю є певні зобов’язання. У цьому випадку виділити та створити робмісця для осіб з інвалідністю. Працевлаштуванням таких осіб займається і держслужба зайнятості. Про це йдеться в Законі України № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (ст. 18).

Саме з 12 липня 2013 року діє обов’язкове правило для усіх підприємств – подавати форму № 3-ПН протягом 10 робднів з моменту відкриття вакансії. Відповідно, дата відкриття – наступний день після того, як створено робоче місце. Або ж припинені трудові відносини із співробітником, після якого з’явилось вакантне місце. Також це стосується укладеного трудового договору з працівником.

В кінцевому результаті даної справи, відповідачем було вжито заходів по недопущенню правового порушення. А це означає, що адміністративно-господарські санкції (Господарський кодекс, ст. 218) не наклались. Постанова ВС (26 червня 2018 р., справіа №806/1368/17 – http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/74992116).

Робота для осіб з інвалідністю. Що заважає знайти своє місце?

На цей рахунок існують різні погляди й думки. Частина експертів вважає, що з боку колективу – це неадекватне сприйняття таких людей. Роботодавці, у свою чергу, не зацікавлені у забезпеченні робочими місцями людей з особливими потребами. Бо це і фінансові витрати, і часові. До того ж, потрібно не просто взяти особу, а й забезпечити умовами, вжити додаткові заходи безпеки. Окремі випадки – навчання, перекваліфікація. Роботодавці хитрують. Як правило, оформлюють трудові відносини так, щоб на неповний робочий день і мінімальною зарплатнею.

Насправді, деякі особи з інвалідністю також бояться робити кроки до працевлаштування. Основна причина – “влитись” у колектив. Адже часто саме він створює робочі моменти праці. Але в цьому питанні є відмінність із роботодавцями. Бояться, але хочуть же!

Щодо пошуків роботи, то можна скористатись послугами:

  • Інтернету;
  • спеціалізованих підприємств і міжрегіональних центрів профреабілітації осіб з інвалідністю;
  • державної служби зайнятості;
  • ярмарками вакансій для таких категорій населення.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Відновлення на роботі через суд.

 

Робота для осіб з інвалідністю: працедавець має звітувати про вакансії