Багато хто воліє стати успішним, працювати не на когось, а бути самому собі господарем. Ви вирішуєте зареєструвати себе як СПД. Перед тим, як це зробити, необхідно пройти ряд процедур. Для початку, вибрати напрямок, в якому прагнете рухатись. Для цього існують КВЕДи. Це поняття розшифровується як класифікатор видів економічної діяльності. У ньому містяться коди та назви видів комерційної діяльності. Відповідний класифікатор дає підприємцеві право займатись тією чи іншої діяльністю. До того ж, КВЕДи дають можливість оподатковувати доходи за підприємницькими правилами. У цій статті ми розберемось, як це коли ФОП (фізична особа-підприємець) на єдиному податку та коли на загальній системі оподаткування.
Реєстрація СПД. Коли відсутні потрібні КВЕДи
До прикладу, СПД-шнік надає послуги зі створення інтернет сайтів. Такий вид діяльності відповідає коду в класифікаторі 62.01 Комп’ютерне програмування. ФОП же не встиг внести цей КВЕД до Єдиного держреєстру юросіб і фізосіб-підприємців, а гроші за послуги отримав. Чим це може обернутися? Відповідь заключається у єдиному податку та загальній системі оподаткування. В загальному, якщо підприємець отримав дохід, про який не зазначив у Єдиному реєстрі, то він оподатковується за правилами для звичайних фізосіб.
Єдиний податок для ФОП
Відомості про підприємців є не лише на Єдиному держреєстрі, а й зберігаються на реєстрі платників єдиного податку. В останній реєстр дані вносяться при переході на спрощену систему оподаткування.
Про перелік інформації йдеться у Податковому кодексі (п. 299.7). Однак мова йтиме саме про 4 підпункт. Виходячи з цього, в реєстрі платників ЄП зазначаються обрані фізічною особою-підприємцем I та II груп види господарської діяльності.
Це важливо, адже для платників Єдиного податку, які відносяться до I та II груп та займаються діяльністю, яка не внесена до реєстру платників єдиного податку, передбачається серйозна відповідальність.
Раніше до такого доходу застосовували підвищену ставку єдиного податку в розмірі 15%, відповідно до пункту 293.4 ПК. Отримання доходу, який не вказаний у реєстрі платників є. п. зобов’язував СПД переходити на загальну систему (ч. 7, п. 298.2.3 ПКУ). Слугувало підставою, аби анулювати реєстрацію платника є. п. (ч. 3, п. 299.10 ПКУ). Це у повноваженні податкової служби (298.2.3).
Загальна та спрощена системи оподаткування
На такій системі підприємець платить податок на доходи фізичних осіб. Виходячи з цього, наявність чи відсутність в ЄДР будь-якого КВЕДу залежить від права на податкові витрати або ж навпаки.
На сьогодні система оподаткування дещо змінена. Особливо це стосується сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ). Як видно з вищезазначеного, є загальна система оподаткування та спрощена. Остання має 3 групи для ФОП. У першої та другої – чітка сума податку в місяць. Це 10 % від мінімального прожиткового мінімуму для першої групи. А 20% від мінімальної зарплатні для другої та не залежить від розміру доходу. Для третьої податкок становить 5 % від доходу. Щодо ЄСВ, то тут є принципова зміна. До 1 січня 2017-го ФОПи (незалежно від системи оподаткування) за наявності доходу за відповідний місяць зобов’язані були сплачувати ЄСВ в розмірі не менше мінімального страхового внеску. Це – 22 % від розміру мінімалки. Цього року З 1 січня 2017 року усі ФОПи зобов’язані сплачувати ЄСВ, незалежно, чи є дохід.
Для підприємців 2-ї і 3-ї груп на загальній і спрощеній системах, розмір ЄСВ зберігся не менше мінімального страхового внеску – 22 % від розміру мінімальної заробітної плати (704 грн на місяць).
Для ФОПів на спрощеній системі 1-ї групи розмір повинен становити не менше 0,5 мінімального страхового внеску (352 грн на місяць). Виходячи з цього, в усіх випадках необхідно сплачувати ЄСВ.
Отже, загальна система:
- податок – 18 % від прибутку (за наявності), ЄСВ – 704 грн на місяць;
- Єдиний податок, 1-а група – 160 грн на місяць, ЄСВ – 352 грн на місяць, де разом 512 грн щомісячно;
- Єдиний податок, 2-а група – 640 грн на місяць, ЄСВ – 704 грн на місяць, всього – 1 344 грн кожного місяця;
- Єдиний податок, 3-а група: податок – 5 % від доходу (за наявності), ЄСВ – 704 грн на місяць.
Таким чином, для “сплячих підприємців 2 варіанти: або припиняти реєстрацію, або щомісячно сплачувати 704 грн. Зі зміною мінімальної заробітної плати така сума лише зростатиме. Що стосується загальної системи оподаткування, то ЄСВ не сплачують пенсіонери за віком, інваліди, яким нараховується соціальна допомога.