Фізична особа-підприємець (ФОП, часто називають СПД) в Україні є однією з найпоширеніших форм господарювання. Це пов’язано з тим, що реєстрація фізособи потребує менше витрат і часу, на відміну від юридичної особи. Разом з тим, для ФОП вести облік та звітність не складе великих труднощів. Стати підприємцем такого типу не складно. ФОП підходить для тих, хто поки що не планує великих фінансових оборотів і багатьох працівників у штаті. До того ж, такий бізнес можна розпочати, маючи невеликий стартовий капітал. У цій статті ми опишемо, якою є процедура на шляху до ведення підприємницької діяльності.
Реєстрація СПД. Порядок
Обираємо КВЕДи
Варто знати, що таке поняття як КВЕД – неминуче для підприємця. Для заповнення заяви на реєстрацію, необхідно обрати вид діяльності, якою прагнете займатися. Список знаходиться на відповідному офіційному сайті.
Другим нюансом є електронний цифровий підпис (ЕПЦ), якщо Ви хочете оформити онлайн-заяву про реєстрацію СПД.
Онлайн-реєстрація
Почнемо з найзручнішого способу на сьогодні – оформлення заяви через Інтернет, тобто не виходячи з дому.
Першим способом є сайт Мін’юсту. Необхідно увійти до “Кабінету електронних сервісів” і до “Реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”. Далі вибрати пункт меню “Заява на держреєстрацію юр. особи або фізособи-підприємця”. Відкриється вікно входу (реєстрації). Якщо не зареєстровані на сайті – зробіть це.
Далі необхідно:
- увійти в приватний кабінет Мін’юсту;
- створити заяву;
- підписати заяву ЕЦП;
- відправити заяву;
- перевірити стан розгляду;
- отримати електронний чи паперовий документ.
Процедура може зайняти всього один день.
Другим способом є Портал державних послуг iGov. Вибираєте “Послуги бізнесу”, а в підрозділі “Реєстраційні дані” — пункт “Держреєстрація фізичної особи-підприємця”. Відповідна функція може працювати не в усіх областях України, однак спробувати варто.
Відкриття ФОП особисто
Якщо інтернет не для Вас, зверніться до державного реєстратора за місцем проживання. А також до державної фіскальної податкової служби (ДФПС).
До держреєстратора необхідно йти з паспортом та ідентифікаційним кодом. Надати потрібно й копії документів. На місці заповнюється реєстраційна картка. Будьте уважні під час заповнення КВЕДів. Вас можуть зареєструвати неправильно, якщо Ви помилились. До прикладу замість того, щоб надавати будівельні послуги, доведеться постачати хліб. Жарти жартами, але у такому випадку виправити помилку можна буде лише перереєстрацією.
Окрім того, документи до держреєстратора можна подати спецлистом або ж представником (має бути оформлена довіреність).
Якщо ж Ви все зробили правильно, то протягом 3 днів, Вам повинні видати виписку. Якщо ж Ви відправляли документи поштою, то виписка прийде саме таким чином.
Документи до податкової інспекції:
- копія паспорта та ідентифікаційного коду;
- заява щодо застосування єдиного податку;
- отримана Вами попередньо виписка з єдиного державного реєстру (ЄДР);
- книга обліку доходів;
- заява на ім’я начальника податкової інспекції або за Ф. 5-ОПП.
Щодо книги обліку доходів, то її потрібно буде реєструвати навіть у випадку онлайн. Крім того, Ви отримаєте свідоцтво про те, що є платником єдиного податку. А також реквізити банківського рахунку, на який будете сплачувати цей податок.
Хто може стати ФОП?
У Законі України “Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб” – обмежень немає. Однак існують деякі вимоги. Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України суб’єктами є українці, іноземці, а також особи без громадянства. Якщо взяти до уваги Цивільний кодекс, то право на створення бізнесу має фізична особа, яка є повнолітньою. Якщо особі 16 років, то необхідна нотаріально завірена заява від батьків майбутнього підприємця.
Система оподаткування. Групи
Нагадаємо, що існують 2 системи: спрощена та загальна системи оподаткування (єдиний податок). До того ж, підприємців можна поділити на 4 групи:
- 1 група – ставка – до 10% прожиткового мінімуму.
- 2 група – ставка – до 20% мінімальної зарплатні.
- 3 група – дохід. Ставка – 3% доходу з ПДВ, 5% доходу без ПДВ.
- 4 група – 0,16-5,4% нормативно грошової оцінки 1 га землі (залежить від земельних видів).
Щодо Єдиного соціального внеску (ЄСВ), то від сплати звільняються пенсіонери за віком/по інвалідності та ті, що отримують соціальну допомогу.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Реєстрація СПД.