Реєстрація сім-карт: набрав чинності оновлений порядок

13 грудня 2018-го набрав чинності оновлений Порядок реєстрації абонентів телекомунікаційних послуг, які не укладають письмові договори. Затверджений він рішенням НКРЗІ від 28 листопада 2017 року№ 607. Зареєстрований в Мін’юсті 6 лютого 2018 року № 145/31597. Реєстрація сім-карт відтепер доступна онлайн. Як це відбувається – далі.

Реєстрація сім-карт. Оновлений порядок для абонентів

Вже не перший рік в Україні хотіли запровадити норму обов’язкової “паспортизації” абонентів мобільного зв’язку. Влада переконана, що це необхідно для підвищення рівня нацбезпеки та оборони держава. Тим більше, що на нашу державу періодично здійснюють кібернетичні атаки.

За даними НКРЗІ, 90% користувачів мобільного зв’язку в країні анонімні. Це пов’язано не лише з тим, що процедура реєстрації до сьогодні була можлива лише при укладанні письмового договору в офісі оператора мобільного зв’язку. Існує думка, що така паспортизація обмежує права й свободу.

Проте реєстрація sim-карт є безкоштовною та не змінює при цьому умов тарифу без згоди абонента. Крім того, інформацію про абонента оператор може розміщувати в телефонних довідниках, базах даних інформаційно-довідкових служб, якщо клієнт на це згодиться.

Реєстрація сім-карт. Спрощена процедура

Новий порядок дорівнює спрощеній реєстрації в операторів незареєстрованих абонентів. Більше того, на думку НКРЗІ, це просто необхідно, пов’язують з непоодинокими випадками дій шахраїв, які викрадають абонентські номери.

Від Порядку очікують зростання бази зареєстрованих абонентів, впровадивши дистанційну реєстрацію. Відтепер завдяки новітнім засобам подання електронної заяви значно спрощене. Це можна зробити маючи електронний цифровий підпис (ЕЦП), BankID тощо. Крім того, врегульована можливість реєстрації абонентів, які є іноземцями.

Зареєструватись можна двома шляхами: за допомогою особистого кабінету на сайті оператора чи через мобільний додаток.

У запропонованому шаблоні заяви фізособам потрібно вказати свої дані: ПІБ; серію й номер паспорта або індивідуальний номер платника податків; номер телефону або IMEI телефону. У свою чергу оператор протягом одного робочого дня після того, як отримає заяву вносить дані у базу, повідомляючи про це абонента в будь-якій формі.

Аби підготувати необхідні зміни до програмно-технічного забезпечення операторів, провайдерів телекомунікацій, цим рішенням НКРЗІ, приймаючи нову редакцію Порядку було встановлено 9-місячний перехідний період до того, як він набере чинності.

 Реєстрація сім-карт. Про що говорить закордонний досвід?

Така “паспортизація” стала нормою для абонентів із понад півсотні країн. Вперше до такої практики вдалися в 2003 році в Німеччині і Швейцарії. Купити ж SIM-карту без паспорта неможливо в Росії, Норвегії, Австралії, Індії, Бразилії, Болівії, Перу, Еквадорі, майже у всій Африці і багатьох інших країнах. Проте були випадки, коли певні держави від неї відмовлялися. До прикладу, Канада, Чехія, Нова Зеландія, Румунія.

Мінусами введення “паспортизації” абонентів є:

  • втрата доступу до послуг зв’язку через несвоєчасну реєстрації користувача;
  • виникнення чорного ринку SIM-карт, дії шахраїв;
  • виникнення проблем зі свободою слова і приватним життям користувачів;
  • додаткові витрати мобільних операторів.

Такого висновку дійшли у всьому світі.

Плюсами ж називають:

  • розширення доступу користувачів до послуг електронного уряду шляхом ідентифікації по мобільному телефону;
  • розширення доступу до електронної комерції шляхом використання мобільних гаманців та запобігання шахрайству в електронній комерції;
  • полегшення переходу користувачів від одного оператора до іншого, зберігши абонентський номер;
  • додаткові можливості для тих, для кого є проблема звичайний банківських рахунок.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

 

 

 

Реєстрація сім-карт: набрав чинності оновлений порядок