Приватний підприємець – це фізична особа, повністю цивільно дієздатна. Для того, аби бути ПП необхідно мати відповідну реєстрацію. Приватному підприємцю обов’язково потрібно сплачувати податки, ЄСВ тощо. Ставки Єдиного податку для спрощенців I і II груп затверджують місцеві ради, рішення ж залежить від виду діяльності. У нашій статті – ставки Єдиного податку 2018, розміри мінімального та максимального єдиного внеску для підприємців, податкова соціальна пільга, податкові перевірки.
Реєстрація ПП. Ставки Єдиного податку 2018
Для 1-ої групи ставки не можуть бути більшими за 10% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 1 січня). Щодо 2-ої групи – не більше 20% мінімальної зарплатні (станом на 1 січня звітного року). Про це у статті 293 ПКУ.
Виходячи з цього, максимальними ставками Єдиного податку є:
- перша група – 176,20 грн;
- друга група – 744,60 грн.
Щодо третьої групи, то ставки не змінились. Це – 5% чи 3% + ПДВ. На такі ставки не впливає ані розмір мінімальної зарплатні та прожиткового мінімуму, ані місцеві ради.
Не змінилася й ставка Єдиного податку з доходу, який був отриманий із порушеннями умов застосування спрощеної системи – 15%. Таку ставку застсовують до:
- суми перевищення дозволеного обсягу доходу для обраної групи;
- доходу єдинників I і II груп, залежно від діяльності, не зазначеного у відповідному реєстрі чи забороненого для даної групи;
- доходу, який отримали під час застосування негрошових форм розрахунків;
- доходу, який отримали від забороненого для єдинників виду діяльності.
Встановлені розміри мінімального та максимального Єдиного внеску
Для підприємців-єдинників обов’язковою умовою є сплата соціального внеску (не менше мінімального – 22%). Звідси за місяць ЄСВ складатиме 819,06 грн (3 723 грн х 22%). Варто знати, що з 2018-го єдинники 1-ої групи не мають право на оплату ЄСВ в половинному розмірі від мінімалки. Про скасування цієї пільги йдеться у ЗУ №2148-VIII.
Для підприємців на загальній системі оподаткування нараховується Єдиний соцвнесок на суму доходу, яка підлягає оподаткуванню податком на доходи. Щодо суми ЄСВ, то вона не може бути меншою за місячний мінімальний страховий внесок.
Проте цього року максимальна величина доходу змінилась. На неї ж нараховується єдиний внесок і вона становить 15 розмірів мінімальної зарплатні. Це – 55 845 грн. Таким чином, максимальним ЄСВ на місяць буде 12 206,70 грн.
Хто не сплачує ЄСВ?
Це підприємці (неважливо на якій системі оподаткування), які мають інвалідність, є пенсіонерами за віком. Про це у статті 26 ЗУ “Про загальнообов’язкове держпенсійне страхування”, відповідно до нього отримують пенсію чи соцдопомогу.
Разом з тим, з цього року всім підприємцям встановили єдині терміни поквартально для сплати ЄСВ – до 20-го числа наступного за кварталом місяця.
Це означає, що для єдинників і засгальносистемників однаковий термін для сплати ЄСВ.
Граничний термін сплати:
19 квітня
19 червня
19 жовтня
19 січня
Мінімальний ЄСВ за квартал:
2 457,18
Максимальний ЄСВ за квартал:
36 620,10
Податкова соцпільга 2018
Починаючи з 1 січня прожитковий мінімум складає 762,00 грн. А поріг для ПСП дорівнює 2 470 грн. Будь-хто із платників податку за одним місцем роботи має право застосовувати загальну податкову соцпільгу до своєї зарплатні за умови неперевищення 2 470 гривень на місяць.
Застосування податкової соцпільги до зарплатні починається з дня отримання заяви від працівника та підтверджувальних документів. Перелік і порядок їх подання є в постанові КМУ № 1227.
Розміри ПСП:
- загальна 50% прожиткового мінімуму – 881 грн;
- загальна на дітей – 881 х кількість дітей до 18-річного віку;
- підвищена 150% – 1 321,50 грн;
- підвищена на дітей 150% – 1 321,50 грн х кількість дітей до 18 р.;
- максимальна 200% – 1 762 грн.
Неоподатковувані матеріальна допомога та подарунки – 2018
До оподаткованого доходу не включають матеріальну допомогу, яку надавали співробітникам протягом звітного року, а розмір не перевищує поріг для застосування ПСП. Минулого року це було 2 470 грн.
До того ж, не включається вартість подарунків, якщо це не грошові виплати і не перевищує 50% мінімальної зарплатні. Таким чином, у 2018-му не обкладаються податком на доходи негрошові подарунки, якщо вартість становитьне більше 1 861,50 гривень на місяць.
Планові перевірки. До кого прийде податкова?
Відповідно до ПКУ органи ДФС складають план-графік документальних планових перевірок. Його ж можна знайти на їхньому сайті. Сам Порядок щодо формувань плану-графіка перевірок платників податків затверджений наказом Мінфіну № 524.
Розділ III плану присвятили документальним перевіркам самозайнятих осіб. Сюди включили підприємців на загальній системі оподаткування.
В інших розділах передбачені наступні перевірки:
- платників податків – юридичних осіб, фінустанов, постійних представництв та представництв нерезидентів;
- платників податків – юросіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Реєстрація ПП.