Податок на додану вартість (ПДВ) – непрямий податок. Він визначається формою, яка передбачає вилучення до бюджету частини вартості товару чи послуги. Здійснюється поетапно і вноситься до бюджету відповідно до міри її реалізації. Реєстрація платником ПДВ – процедура отримання статусу платника ПДВ, відповідно до Податкового кодексу України. Загалом, споживач товару/послуги продавцеві виплачує податок. Він вираховується від вартості придбаного ним блага. Проте до бюджету відповідна сплата приходить швидше, ніж відбувається реалізація продукту. Які підстави для реєстрації платником ПДВ, документи – далі в статті.

Реєстрація платника ПДВ. Підстави

Податковим кодексом України передбачені дві підстави для реєстрації платника ПДВ (податок на додану вартість).

Добровільна реєстрація 

Платниками ПДВ на добровільній основі можуть зареєструватися юридичні особи та фізичні особи-підприємці за умови, якщо обсяги операцій відсутні або не перетинають мільйонну межу.

При добровільній реєстрації платником ПДВ, слід подати заяву за формою 1-ПДВ до контролюючого органу за місцезнаходженням. Зробити це потрібно не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду.

Якщо фіскальний орган не бачить підстав для відмови, то протягом 3 днів повинен внести до реєстру платників ПДВ запис про реєстрацію:

  • із запланованого дня реєстрації, який зазначений у відповідній заяві та відповідає даті початку податкового періоду (календарного місяця). З цього періоду громадяни вважатимуться платниками податку, отримають  право складати податкові накладні;
  • з першого числа місяця, наступного за днем спливу 20 календарних днів після подання заяви до фіскального органу (у разі, якщо бажаний/запланований день реєстрації не зазначений.

Відповідна норма передбачена п. 183.3 та п. 183.9 ст. 183 Податкового кодексу України.

Контролюючий орган може відмовити у реєстрації, якщо у Єдиному держреєстрі містяться записи, які не підтверджують відомості про юрособу, її місцезнаходження, а фізичної особи – за місцем проживання.

Заяву можна подати:

  • особисто чи за допомогою представника (має бути документальне підтвердження особи);
  • платники податку, які уклали з контролюючим органом договір про визнання е-документів, заяву можуть подати електронним способом (дотримання умов, ЕЦП);
  • новостворений суб’єкт господарювання може подати до держреєстратора реєстраційну заяву як додаток. Електронну копію (виготовлена шляхом сканування) контролюючому органу передає держреєстратор. А також відомості з ЄДР юридичних осіб, фізосіб-підприємців і громадських формувань задля реєстрації.

Реєстрацію платником ПДВ підтверджує витяг з реєстру платників. Для його отримання необхідно до контролюючого органу надіслати запит за формою 1-ЗВР. Відповідний орган протягом 2 робочих днів безкоштовно видає потрібний документ.

Обов’язкова реєстрація

Зареєструватися необхідно тим юрособам чи ФОПам, у яких загальна сума від операцій за послуги/товари підлягають оподаткуванню та перевищує 1 млн грн (не стосується платників ЄП).

Якщо не зареєструватися, то порушник несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника. Не матиме права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

До контролюючого органу слід подати реєстраційну заяву не пізніше 10 числа календарного місяця.

Інформація про консультування Ви можете отримати на сторінці Реєстрація платника ПДВ.

Реєстрація платника ПДВ: підстави та процедура