Нерідко зустрічається, коли діяльність юридичної особи практично є припиненою, засновники не ведуть справи товариства, а єдиний працівник – директор. Спокійно спати директору не вийде, як наприклад засновникам. Він несе відповідальність за порушення податкового закону, фінансову звітність. Звільнитись директор не може лише у разі розірвання трудових відносин з товариством. Адже повноваження керівника припиняє рішення засновників і внесення відповідних змін до Єдиного держреєстру юридичних осіб, фізосіб-підприємців і громадських формувань. То як же можна звільнитись директору в такій ситуації, що робити, коли не вдається зібрати засновників – далі в статті.
Звільнення директора підприємства. Чи можна це зробити без засновників?
Варто знати, що трудові відносини керівника з товариством повинні припинитися, дотримуючись законів. Разом з тим, директора необхідно виключити з ЄДР.
Згідно з трудовим законодавством, у директора так само, як і в будь-якого співробітника є право на звільнення за власним бажанням. Для цього потрібно письмово, за 2 тижні попередити власника чи уповноваженого органа.
У таких випадках, як хвороба, інвалідність (перешкоджання роботі), переїзд на нове місце проживання, переведення чоловіка/дружини на роботу в іншій місцевості, вступ до НЗ, вагітність тощо, директор має право на звільнення, попередивши за 2 тижні. Ці факти повинні підтверджуватись документами.
До того ж, звільнитись директор може за рішенням засновників, збираються загальні збори. Відповідне рішення оформлюють у протоколі. На цій підставі вносять зміни до Єдиного держреєстру. Протокол повинні обов’язково підписати засновники, а підписи нотаріально засвідчити. Щодо внесення змін д ЄДР, то це потрібно зробити впродовж 3 днів одразу після прийнятого рішення.
Якщо не виходить зібрати засновників (провести збори) – що робити?
Насамперед, написати заяву про своє рішення та відправити на адресу засновників (дотримання 2-тижневого строку). Разом із нею прикріпити смупровідний лист (ініціювання проведення позачергових загальних зборів для винесення питання щодо звільнення керівника). Про це у статті 38 КЗпПУ. Відправлення поштою потрібно здійснити за допомогою повідомлення про вручення та описом вкладення. Окрім цього, забезпечити передачу справ, печатки, ввірених директору матеріальних цінностей.
Передача справ можлива: на збереження в архів (підтвердження відправити засновникам); справи можна пронумерувати, власноруч прошити, надіслати з описом. Передача має бути підтвердженою (документи, печатка). Якщо директор несе матеріальну відповідальність за певне майно, необхідна інвентаризація, опечатка майна в комісійному складі (свідки). Акт вислати для засновників.
- підпис наказу про звільнення керівника (підстава – ст. 38 КЗпПУ), у трудовій залишити запис;
- для державного реєстратора дати заяву щодо держреєстрації змін про юрособу, наказ про звільнення. До заяви слід додати квитанцію з оплатою офіційного збору – 480 грн. Підпис завірюється нотаріусом;
- якщо держреєстратор відмовляє вносити записи до ЄДР через відсутність рішення засновників, варто звернутись до суду, аби визнати, що трудові відносини припинені. Таким чином, зміни до Єдиного держреєстру будуть внесені за судовим рішенням. Важливо зберегти всі етапи процедури звільнення. Це можуть бути копії відправлень поштою, наказ, копія заяви, актів і т.д. Така документація послужить доказом факту звільнення керівника за власним бажанням.
Отже, хоч фактично товариство і припинило свою роботу, у директора все одно залишаються обов’язки подавати до контролюючих органів фінансову звітність, сплачувати податки. А також директор не припиняє нести відповідальність за ті випадки, що передбачає законодавство. Тільки тоді, коли трудові відносини завершуються, а також вносяться відповідні зміни до Єдиного держреєстру, директор звільняється від зобов’язань. Звільняючи директора, необхідно пам’ятати законодавчі норми, аби випадково не “вилізли” непередбачувані податки.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Звільнення директора підприємства.