Адвокат – це людина, яка захищає права та інтереси третьої особи. Правова допомога – ось що надає адвокат. Заручитись такою підтримкою може як організація, так і звичайна людина. В Україні існує закон “Про адвокатуру”. У ньому йдеться, що адвокат може проводити особисту діяльність лише в приватному порядку. При цьому в нього немає права бути суддею, нотаріусом, прокурором або ж перебувати на діючій держслужбі. Послуги адвоката такі, як і в юриста. Проте відрізняється статус, а також є переваги, які тягнуть за собою більше обов’язків. Зокрема, це відповідальність перед професійними структурами та організаціями та вказівками. Стосовно вимог, то це – збереження отриманої від клієнта конкретної інформації. Перелік і вартість адвокатських послуг має схожість із діяльністю юриста. Ціна ж залежить це від конкретної справи, складності. Адвокат супроводжує свого клієнта в суді, захищає його права. Зважаючи на те, що приватний адвокат самостійно визначає цінову політику, клієнт має право перестрахуватись. Як це зробити – попросити розрахунковий документ, який підтвердить, що гроші за послуги були сплачені. Більш детально про це – далі.

Правова допомога. Як клієнтові перестрахуватись?

Незалежний від держави адвокат має видати розрахунковий документ при отриманні від клієнта гонорару за свої послуги. Як щодо готівки?

Клієнт має повне право вимагати складений в довільній формі документ, що підтвердить отримання грошей.

Договір із надання праводопомоги є домовленістю між адвокатом і клієнтом. Одна сторона має обов’язок захистити права, представляти інтереси, тобто супроводжувати. Інша – сплатити гроші за послуги (пункт 4 стаття 1 Закону № 5076-VI).

Про домовленість можна вказати в журналі та вручити клієнтові підтверджувальний щодо проплати документ. У законодавстві немає чітких вимог і форми складання договору. Іншими словами, це можна зробити в довільній формі.

У Положенні №13 (п. 1, розділ 1) йдеться про форму й зміст розрахункових документів. Вони ж видаються, якщо суб’єкти господарювання проводять розрахунки задля того, щоб підтвердити факт продажу чи повернення товару; якщо надають послуги, отримують або повертають кошти. Це може бути сфера торгівлі, ресторанне господарство. Сюди ж відносять і комерційних банківських агентів і небанківських фінансових установ, коли ті приймають готівку, щоб у подальшому її переказати, при цьому використовуючи програмно-технічні комплекси самостійного обслуговування (ПТКС).

Згідно із Законом №265/95-ВР та Положенням №13, порядок, як потрібно здійснювати розрахунки не визначений. А Закон №265/95-ВР та Положення №13 взагалі не стосується осіб незалежної професійної діяльності.

Є протиріччя, що за Законом N1023-XII (п. 8 ст. 10) виконавець повинен видати споживачеві розрахунковий документ, який підтвердить, що за роботу заплачено. А відповідно до Закону N1023-XII (ст. 23), відповідальності за те, що розрахунковий документ не надався – немає.

Отже, законодавство не встановлює конкретних вимог до адвоката, що проводить розрахункові операції. Договір – це перестраховка для самого клієнта, який має право отримати документ за вимогою.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Судові справи. 

 

Правова допомога: розрахунковий документ із адвокатом