Ми нерідко стикаємось із різноманітними проблемами в нашому житті. На сьогодні ж більшість потребує юридичної підтримки. Проте дозволити її може не кожен. Безоплатна первинна правова допомога (БППД) – це вид державної гарантії. Це – консультації, роз’яснення правових питань, юридичні процедури, складання заяв, скарг тощо (крім процесуальних документів). Така допомога також полягає в забезпеченні доступу до вторинної правової допомоги й медіації. Хто та де в Україні консультує безкоштовно, як це працює – далі.

Правова допомога. Суб’єкти отримання БППД

Такими є всі, хто знаходиться під українською юрисдикцією. В першу чергу, це органи держвлади та органи місцевого самоврядування. Вони мають обов’язок допомогти тим, хто письмово до них звернувся (ч. 4 і 5 ст. 10 ЗУ “Про безоплатну правову допомогу”). Надати відповідні послуги повинні протягом 30 к. д. Коли ж звернення містить тільки прохання, то допомогу нададуть впродовж 15 днів.

Нещодавно Верховним Судом було винесено рішення, що розпорядник публічної інформації не має права відмовити у наданні відповіді на запит. До того ж, вказувати, що інформація є доступною із загальних джерел.

Громадські приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ)

Такі приймальні існують на всій території України. Побачити їхнє розташування можна на сайті.

Загалом УГПСЛ є найбільшою асоціаціацією правозахисних організацій України. У Спілці 29 правозахисних недержавних організацій. А мета – захистити людські права.

Мережа юридичних клінік

У мережі 60 пунктів, де надають правову допомогу. Основною ідеєю є забезпечити можливість для студентів-юристів надавати безкоштовні юрконсультації. При цьому для малозабезпечених – отримати якісну правову допомогу.

Інформацію щодо юридичної клініки можна знайти сайті (Асоціація юридичних клінік України).

Вторинна безоплатна правова допомога

Це — вид державної гарантії. Спрямована на створення рівних можливостей для доступу до правосуддя. Послуги полягають у захисті, здійсненні представництва інтересів, складанні документів (процесуальний характер).

Надають безоплатну вторинну правову допомогу відповідні регіональні та місцеві центри, адвокати, які в Реєстрі адвокатів.

Така допомога спрямована для:

  • осіб, у яких середній місячний дохід не перевищує 2 розмірів прожиткового мінімуму;
  • людей із інвалідністю;
  • дітей і дітей-сиріт, які позбавлені батьківського піклування, знаходяться в складних обставинах;
  • внутрішньо переміщених осіб;
  • осіб, які затримані чи на них наклали адмінарешт;
  • тих, які знаходяться під вартою;
  • засуджених на позбавлення волі;
  • біженців чи осіб, що потребують захисту (поширення відповідного ЗУ);
  • ветеранів війни;
  • осіб, що мають значні заслуги перед країною;
  • тих, що відносяться до числа жертв нацистських переслідувань;
  • людей, щодо яких суд розглядає справу стосовно обмеження цивільної дієздатності;
  • щодо надання психіатричної допомоги (примусовий судовий порядок);
  • реабілітованих осіб;
  • тих, хто постраждав від домашнього чи сексуального насильства.

Що потрібно, щоб звернутись за правовою допомогою?

Насамперед, подзвонити до центру, що є найближчим для Вас. Далі – проконсультуватись: яке право маєте, які потрібні документи, коли прийти. У самому центрі написати звернення. Подати його разом із зібраними документами. Де знаходяться центри правової допомоги, їхні контакти, можна побачити на сайті www.legalaid.gov.ua.

Біржа Pro bono – ще одна організація, що надає безоплатну правову допомогу. Щоб отримати її, слід заповнити заявку на сайті (розділ – “Отримати правову допомогу”). Підтвердження Вам прийде на пошту, яку Ви вкажете.

Якщо Вам необхідна правова допомога наших юристів, інформацію про консультування Ви можете знайти на сайті Судові справи.

Правова допомога: хто надає юридичні послуги безкоштовно?