Нерідко люди, що проживають в селі не мають жодних документів, які підтверджують їхнє право власності на будинок. Проходять роки й несподівано випливає така ситуація, виникає купа проблем. Адже таке житло за законом не є майном, відповідно й відсутнє право ним розпоряджатись. Як уникнути неприємностей, яким чином оформити будинок у селі – далі в статті.

Право власності. Оформлення будинку в селі

Все більше людей із сіл звертаються з проблемою оформлення свого будинку. Оскільки відбулися зміни й укласти договір із газопостачальними організаціями, оформити спадок чи дарування без правовстановлюючих документів практично нереально. Як же вирішити цю проблему?

Технічна інвентаризація

Щоб провести процедуру необхідно звернутися до Державної реєстраційної служби України. Займається цим експерт з інвентаризації. Він заміряє всі об’єкти нерухомості: будинок, льох, гараж, вигрібна яма тощо. Таких спеціалістів можна знайти в Укрдержреєстрі та приватних організаціях, які проведуть швидку та якісну інвентаризацію. Сама ж процедура займе не більше 10 днів. А після господар отримає техпаспорт із накресленою ділянкою та спорудами.

Державна архітектурно-будівельна інспекція

Туди слід подати наступний пакет документів:

  • документи на землю (державний акт або свідоцтво про право власності на землю чи договір земельної оренди, або довідку з сільської ради про відсутню заборгованість у сплаті податку на землю);
  • техпаспорт із проведеною інвентаризацією;
  • декларацію про готовність будинку до експлуатації.

Зареєструють протягом 10 днів. По завершенню видадуть відповідну декларацію.

Державна реєстраційна служба

Потрібно подати:

  • заяву про реєстрацію права власності;
  • технічний паспорт на будинок;
  • зареєстровану декларацію;
  • копію паспорта господаря, ідентифікаційний код;
  • документи на землю під будинком.

Строк реєстрації – 14 днів. В результаті видадуть держакт про право власності та виписку про держреєстрацію права власності (послуга платна).

Загалом, процес оформлення права власності на будинок займе близько 1,5 – 2 місяців. Лише тоді з’явиться можливість продати, заповісти чи подарувати нерухоме майно.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Право власності: як оформити сільський будинок?