Майно, що передбачено заповітом, як таке, що передається у спадщину, часто включає і земельні ділянки. Таке спадкування регулюється тими ж законами, що і інші види майна, але все ж передбачає певні особливості. Про це йтиметься далі. А також про те, як отримати право на земельну ділянку, якщо заповіту нема.

Для того, щоб отриммати право на земельну ділянку і стати її, потрібно зібрати документи та передати їх нотаріусу.

Такий процес може бути затяжним, а деякі документи мають тривалий термін виконання, тому треба уважно збирати пакет документів, а краще звернутися по допомогу до спеціалістів. Базові документи, що вимагаються для оформлення спадщини на земельну ділянку:

  • Свідоцтво про смерть заповідача;
  • паспорт спадкоємця;
  • довідка, що посвідчить родинні зв’язки з померлим;
  • документи на земельну ділянку, наприклад, договір дарування землі чи її ренти, постанова про надання такої земельної ділянки;
  • кадастровий паспорт на земельну ділянку;
  • довідка, що підтверджує відсутність обтяжень на землю;
  • оцінна вартість ділянки, це вказується для розрахування розміру мита;

Спадок може охоплювати не тільки саму землю, а й будівлі, ліс чи водойми, що входять до її території.

У такому випадку до перерахованих документів додаються і відповідні посвідки та довідки, що стосуються самих будівель, прав на володіння лісовим масивом та інші документи, передбачені законом.

Складнощі бувають ще й з документами, до прикладу, з кадастровим паспортом, що може бути неоформленим за життя заповідача чи оформленим неправильно або вам можуть відмовити через те, що ви ще не спадкоємець. Крім складності отримання всіх документів, є ще умова, коли спадкоємців кілька. Тоді потрібно ділити спадщину на частки. Розмір таких частин визначається законодавством. Але, якщо ділянка недостатньо велика або її неможливо розділити, то виникають труднощі. Є кілька вирішень такої проблеми. По-перше, можна встановити черговість використання землі для усіх спадкоємців, по-друге, можна надати паритет одному із спадкоємців, наприклад, тому, з ким проживав сам спадкодавець. Але у такому випадку право на володіння земельною ділянкою надається за умовою, коли іншим спадкоємцям виплачується грошова компенсація від вартості такої землі.

Бувають проблеми також з оформленням приватизації земельних ділянок. Оскільки, якщо будинок, призначений для проживання, що належав заповідачеві, є частиною земельної ділянки, яка не була ним приватизована, то відповідно спадкування такої ділянки неможливе. Такий випадок передбачає право спадкоємців оформити свої права та таку земельну ділянку. Якщо до її території входить успадкований будинок. Тоді спадкоємці повинні звернутися до місцевої ради. Цей орган передає ділянку у приватну власність або приймає рішення про її оренду.

Для того, щоб уникнути тих чи інших труднощів, краще звернутися по допомогу до кваліфікованих юристів, що знають усі тонкощі спадкування. Спеціалісти проекту «Ваш юрист» допоможуть отримати спадщину і зможуть вирішити це питання через суд.

 

Кому земля? Як оформити право на земельну ділянку