Досить часто при спадкуванні майна померлих родичів українці роблять помилки. Вони ж можуть коштувати їм позбавлення права на спадкування та передачі майна іншим особам. Для того, аби не втратити право, важливо засвоїти декілька правил. Яких – далі в статті.

Право на спадщину. Основні помилки

Основними проблемами є:

  • пропуск строків на оформлення спадщини;
  • відсутність всіх необхідних документів;
  • черговість визнання спадщини;
  • коли в спадкодавця є борги.

Порушені терміни

Найтиповіша помилка спадкоємців – вичікування 6 місячного терміну, після якого думають, що можуть вступати в права спадкування. Хоча за правилом, необхідно звернутись до нотаріуса не пізніше 6 місяців з дня смерті спадкодавця, тим самим заявити про свої права. В інакшому випадку, нічого не світить.

При собі слід мати документи, що підтверджують родинні зв’язки та право власності на майно.

Після заяви нотаріус відкриває спадкову справу, а по закінченню піврічного строку видає спадкоємцям свідоцтва про право на спадщину (за законом або заповітом). Лише відтоді спадкоємець може розпоряджатись майном.

У разі несвоєчасного звернення, нотаріус відмовляє. А термін вступу доведеться відновлювати в суді. Разом з тим, потрібно доводити причини пропуску. Це може бути тривале відрядження, хвороба тощо. До того ж, на руках має бути нотаріальна постанова про відмову.

 

Коли немає документів

Дуже поширені помилки в написанні прізвищ, імен, по батькові, адрес у документах. Саме такі моменти можуть призвести до судового порядку.

Рідко, коли люди знають, що при відмові нотаріуса через відсутність потрібних документів варто відразу йти до суду. А не витрачати свої сили, час та гроші на ворожнечу з нотаріусом. До прикладу, суд може допомогти тим, що витребує з БТІ необхідні документи та в ході засідання встановити право власності.

Спір щодо черги

Якщо в померлого є спадкоємці 1-ї черги (донька чи син, перша дружина, з якою спадкоємець не встиг офіційно розірвати шлюб). А після смерті залишилась громадянська дружина, з якою прожив понад 5 років, то в такому випадку діти та офіційна дружина стоять у черзі першими, громадянська дружина є четвертою.

Буває й таке, що спадкоємці, що перші в чергах можуть і не знати про смерть спадкодавця та втрачають право на спадщину. В результаті майно отримують нижчі черги.

Борги

Важливо пам’ятати й те, що разом із майном спадкодавця переходять і борги.

Найчастіше це кредитні борги, наприклад, іпотечні. Тобто разом із квартирами, будинками, машинами може стояти величезна сума боргу, про які можна навіть і не здогадуватись.

Кредитори також можуть заявити про відкриття справи про спадщину. На це у них є ті ж 6 місяців з дня смерті людини. Коли ж протягом року вони не подали свої вимоги щодо виплат, то втрачають право що-небудь вимагати.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Відновлення термінів спадкування через суд.

Право на спадщину: які помилки можуть призвести до втрати майна?
Tagged on: