Необізнаність юридичних моментів часто грає не на руку для більшості українців. Що стосується отримання права на спадщину, то тут слід знати правила його оформлення. Після того, як близький родич помер, особа, що має відповідне право, повинна завітати до нотаріусу. Там написати заяву щодо видачі свідоцтва про право на спадщину. На це закон встановив строки – півроку з моменту смерті спадкодавця. У нашій статті – коли виникає право на спадщину, поважні причини пропущених строків отримання.

Право на спадщину. Поважні причини пропущених строків

За статтями 1220, 1222, 1270 ЦК України, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Саму ж спадщину відкривають у результаті смерті особи чи оголошення її померлою. Для того, щоб прийняти спадщину спадкоємцеві дається 6 місяців.

Якщо особа не проживала весь час із спадкодавцем, то повинна подати до нотаріусу заяву щодо прийняття спадщини. Про це йдеться у частині 1, статті 1269 ЦК України.

Згідно із частиною третьою статті 1272 ЦК, якщо були пропущені строки з поважних причин і при наявності позову спадкоємця, суд може встановити строк додатково.

Таким чином, спадкоємець, який пропустив строк, повинен написати позовну заяву до суду (пункт 24, Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7). У свою чергу суд має вирішити, чи надавати додаткові терміни. Для цього рішення необхідно вивчити поважні причини. До них пов’язують об’єктивні,  непереборні,  істотні труднощі для спадкоємця, що вчинив саме так.

Право на спадщину. Додатковий строк

Надати додатковий строк для того, щоб подати заяву щодо прийняття спадщини можуть, якщо:

  • спадкоємець не мав можливості подати таку заяву;
  • суд визнав, що обставини були поважними.

Суд не визнає поважність причин у разі пропущених строків на отримання права спадщини у таких випадках:

  1. коли позивач не був юридично обізнаним на рахунок строку й порядку прийняття спадщини;
  2. не знав, що є спадкове майно;
  3. через те, що позивач похилого віку;
  4. у разі непрацездатності;
  5. не знав, що існує заповіт;
  6. члени сім’ї не змогли визначитись із спадковим майном тощо;
  7. позивач не мав грошей для того, щоб приїхати відкрити спадщину;
  8. у випадку несприятливих погодніх умов.

Отже, в самій заяві необхідно вказувати конкретні причини пропущеного строку. Зокрема, тривала хвороба, тривале перебування спадкоємця за кордоном, відбування покарання в місцях позбавлення волі, на строковій військовій службі в Збройних Силах України й таке інше.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Відновлення термінів спадкування через суд.

Право на спадщину: поважні причини пропущених строків її отримання