З 1 липня 2018 року вступає в силу постанова Правління Нацбанку України щодо оптимізації обороту монет дрібних номіналів. Відповідно до неї, у разі відсутності таких монет, як 1 коп., 2 коп., 5 коп. і 25 копійок, підприємства торгівлі та сфери послуг будуть округлювати суми в чеках. Стосується це лише готівкових розрахунків. Правило копійок ввели у зв’язку з виведенням таких момент із обігу. Загалом, в Україні таке вперше. Як працюватиме схема – далі в статті.

Правило копійок. Округлення

Округлювати суми будуть у межах 10 копійок. А правила ідентичні з математикою в школах. Тобто у разі числа (суми в чеку), що закінчується на 1, 2, 3, 4, округлювати будуть у меншу сторону. Коли ж цифра матиме закінчення 5, 6, 7, 8 чи 9 – у більшу. Далі – приклад.

На користь споживача

-1_02
Зображення: segodnya.ua

На користь продавця

-2_01
Зображення: segodnya.ua

Більша частина українців навряд чи помітить зміни одразу. Монети, що ввели в обіг раніше й надалі використовуватимуться як засіб платежу. Тобто заокруглення застосовуватимуть у випадку відсутності дрібних монет і при наданні готівки. У свою чергу, банки повинні приймати такі монети без будь-яких обмежень. Так само, як і обмінювати на ті, що інших номіналів.

Загалом, на сьогодні в обігу продовжують перебувати 2,4 млрд монет по 1 копійці. 1,9 млрд – по 2. Майже 1,9 млрд – по 5 коп. і 1,6 млрд 25-копійчаних монет.

Стосовно 10 і 50 копійок в наявності 3,8 і 1,2 млрд штук.

____-03
Зображення: bank.gov.ua
На думку працівників Нацбанку України, така “грошова реформа” зекономить державні кошти. Оскільки щороку йдуть чималі витрати на випуск нових грошей і їх транспортування. Коли ж вивести з обігу дрібні монети, то можна зекономити більше 90 млн грн на рік.
Крім того, випуск паперових 1, 2, 5 і 10 гривень припинять. А замінять їх металеві. Сьогодні вже можна побачити 1 і 2 гривні. Наступного року обіцяють 5 і 10 гривень у вигляді монет. З цього приводу експерти кажуть, це не лише економія на виготовленні знаків, а й зручність. Адже металеві гроші прослужать десятки років, на відміну від паперових – декілька.
Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів боржників.
Правило копійок: як округлятимуть суми в чеках?