З 1 липня 2018 року вступає в силу постанова Правління Нацбанку України щодо оптимізації обороту монет дрібних номіналів. Відповідно до неї, у разі відсутності таких монет, як 1 коп., 2 коп., 5 коп. і 25 копійок, підприємства торгівлі та сфери послуг будуть округлювати суми в чеках. Стосується це лише готівкових розрахунків. Правило копійок ввели у зв’язку з виведенням таких момент із обігу. Загалом, в Україні таке вперше. Як працюватиме схема – далі в статті.
Правило копійок. Округлення
Округлювати суми будуть у межах 10 копійок. А правила ідентичні з математикою в школах. Тобто у разі числа (суми в чеку), що закінчується на 1, 2, 3, 4, округлювати будуть у меншу сторону. Коли ж цифра матиме закінчення 5, 6, 7, 8 чи 9 – у більшу. Далі – приклад.
На користь споживача

На користь продавця

Більша частина українців навряд чи помітить зміни одразу. Монети, що ввели в обіг раніше й надалі використовуватимуться як засіб платежу. Тобто заокруглення застосовуватимуть у випадку відсутності дрібних монет і при наданні готівки. У свою чергу, банки повинні приймати такі монети без будь-яких обмежень. Так само, як і обмінювати на ті, що інших номіналів.
Загалом, на сьогодні в обігу продовжують перебувати 2,4 млрд монет по 1 копійці. 1,9 млрд – по 2. Майже 1,9 млрд – по 5 коп. і 1,6 млрд 25-копійчаних монет.
Стосовно 10 і 50 копійок в наявності 3,8 і 1,2 млрд штук.
