Статистика ДТП в Україні невтішна. За минулий рік зареєстрували 27 220 дорожньо-транспортних пригод з потерпілими. 3 432 – загинули. Майже 35 000 – травмованих. Більшість ДТП сталося через порушення правил дорожнього руху. Тому кожному водієві необхідно знати правила поведінки у випадку наїзду на людину. Підвищена концентрація і обережність на дорозі не завжди можуть вберегти водія від ДТП. Адже нерідко буває, коли винуватцем є пішохід. Що робити в подібних ситуаціях, аби допомогти потерпілому та не нашкодити собі – далі в статті.
Права водіїв. Що робити, коли наїхав на пішохода?
Наїздом слід вважати:
- автотранспорт наїхав на людину;
- пішохід натрапив на машину, що рухається;
- людина отримала пошкодження від вантажу, що перевозиться транспортом.
При цьому, якщо пішохід не отримав жодних тілесних ушкоджень, проте злякався чи постраждали його одяг, інші особисті речі, то водія може чекати лише нцивільно-правова відповідальність.
Коли ж при наїздї пішохід отримав загрозу для здоров’я, то крім цивільно-правових наслідків, якщо встановлять вину водія, чекає й інша відповідальність. До прикладу, адміністративна чи кримінальна. Залежить це від ступеню тяжкості в результаті ДТП. Визначають його судово-медичні експерти за експертизою.
Легкі тілесні ушкодження
- При заподіяних легких тілесних ушкодженнях і якщо водія визнали винним, то передбачається стаття 124 Кодексу про адміністративні правопорушення України.
- Якщо ушкодження середньої тяжкості і водія визнали винним, то його дії кваліфікують за частиною 1 статті 286 Кримінального кодексу України.
- Коли ж внаслідок ДТП потерпілий помер, то водій може понести відповідальність, що передбачена частиною 2 статті 286 ККУ.
- Якщо в результаті ДТП за виною водія загинули двоє та більше людей, то на нього чекає покарання за частиною 3 статті 286 ККУ.
Відповідальність буває 3 видів, залежить від ступеню заподіяної шкоди, причетності водія.
Адміністративна відповідальність (ст. 124 КпАП України)
У разі порушення водієм правил дорожнього руху та заподіяння потерпілому легких тілесних ушкоджень.
Адміністративна відповідальність передбачає такі покарання як штраф або позбавлення водійських прав на термін до 1 року.
Кримінальна відповідальність (ст. 286 КК України)
Така відповідальність чекає водія, якщо він порушив ПДР (причинно-наслідковий зв’язок із наслідками), заподіяні тілесні ушкодження середньої тяжкості або тяжкі тілесні ушкодження, а також у разі настання смерті потерпілого/потерпілих.
Це – штраф або виправні роботи, позбавлення волі строком до 10 років.
Цивільно-правова відповідальність (статті 1187, 1188 ЦК України)
Цивільно-правова відповідальність – за заподіяну матеріальну та/або моральну шкоду навіть тоді, коли водій не порушив ПДР і наїзд стався з вини пішохода.
Розмір відшкодування заподіяної шкоди встановлюється або угодою сторін або ж спору, рішенням суду. Якщо ж ДТП сталося з вини пішохода, то суд може зменшити суму відшкодування шкоди.
Якщо буде доведено, що ДТП сталося саме з умисних дій пішохода, то водія омине як адміністративна, кримінальна, так і цивільно-правова відповідальність за наїзд на пішохода.
Чи залежить відповідальність водія від місця наїзду?
1. Якщо наїзд стався на пішохідному переході, то це посилює провину водія, адже зобов’язаний поступитися дорогою пішоходу.
2. Коли ж водій наїхав за межами переходу, то суд, як правило, враховує вину пішохода. Оскільки він переходив дорогу в забороненому місці.
3. До уваги беруть і те, на якій смузі руху транспорту був скоєний наїзд і яку відстань подолав пішохід, перебуваючи в полі зору водія.
Що робити, коли при наїзді є постраждалі?
Завжди необхідно пам’ятати, коли рухаєшся в населеному пункті слід особливо дотримуватися ПДР.
Під час скоєного ДТП обов’язково потрібно вийти з авто та перевірити, чи немає потерпілих. Неприпустимо та й незаконно кидати постраждалих у безпорадному стані. Згідно статтей 135, 136 КК України передбачена кримінальна відповідальність за залишення в небезпеці і за ненадання допомоги.
Далі – дії, які можуть допомогти призвести до мінімуму наслідки аварії.
- Припинення руху. Водієві слід негайно зупинитися, поставити авто на ручне гальмо, а потім увімкнути аварійку, виставити знак.
- Оцінка стану потерпілого. Необхідно оглянути потерпілого, після викликати “швидку” у разі необхідності. Коли ж постраждалому потрібна перша допомога, то слід її негайно надати, до приїзду медиків.
- Виклик поліції. Звернутися до правоохоронців необхідно відразу після надання першої допомоги.
- Збереження свідчень ДТП. Необхідно зберегти сліди аварії, встановити знаки аварійної стоянки, організувати об’їзд ділянки. Разом з тим, слід зафіксувати всі деталі ДТП за допомогою телефону: зняти на камеру місце події, дорожню розмітку, знаки, погодні умови тощо. Ці відомості можуть допомогти провести експертизу, особливо, якщо водій дотримувався ПДР.
- Свідки. Якщо є свідки ДТП, то потрібно записати їх контактні дані. До того ж, попросити почекати приїзду поліції і дати свідчення.
- Зв’язок із адвокатом. Консультація адвоката не завадить, він допоможе з’ясувати ситуацію з юридичної точки зору.
- Звернення до страхової компанії. Передати інформацію про ДТП і дані потерпілого.
- Надання документів поліції, складання протоколу. При передачі поліцейським документів, не варто забувати і про їхні дані, тобто записати ПІБ, номери посвідчень. А після цього вже складати протокол.
- Проведення аналізу на вміст алкоголю в крові. Не виключено, що після перевірки у водія вилучать водійські права, а автомобіль помістять на арештмайданчик. В цьому випадку потрібно не забути забрати з машини цінні речі і документи.
Отже, якщо Ви наїхали на пішохода, не втрачайте голову. Намагайтесь вибудувати схему своїх дій, адже саме адекватність і швидке реагування може врятувати людині життя.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.