Взимку нерідко виникають неприємні ситуації, коли авто може пошкодити навіть брила льоду чи бурулька. Тому не дивно, що водії задаються питанням, а що робити в такому випадку, хто винен, як діяти, якщо справа дійшла до суду – далі в статті.
Права водіїв. Що робити відразу після НП?
Щойно побачивши своє пошкоджене авто, необхідно зробити наступне:
1.Викликати поліцію
На місці правоохоронці оглянуть місце та завдану шкоду й відповідно до цього складуть протокол. Разом з тим, мають викликати оперативну групу.
2. Зафіксувати збитки
Найголовніше правило – нічого не чіпати до того моменту, поки не приїдуть поліцейські (відкривати, закривати дверцята, переміщати авто).
Натомість варто зробити фото чи відео, як доказ пошкодження транспортного засобу. У тому числі й під бризговиками, адже при ударі відбувається струс авто, а з підкрилки обсипаються частини піску, льоду, бруду, болота.
Перше, що зроблять правоохоронці – заглянуть під низ і шукатимуть ознаки переміщення. Тому пересувати авто не потрібно. В інакшому випадку, довести, що авто знаходилось саме біля цієї будівлі буде складно.
Окрім фотографій авто, необхідно зробити знімки адреси будинку. Це може допомогти встановити відповідача (держреєстри).
3. Викликати свідків
Свідками можуть бути друзі. Необхідні для того, аби зафіксувати на свої камери місце надзвичайної події та автомобільний стан.
Можна залучити й перехожих, які в подальшому стануть свідками в цивільному провадженні. Аби не витрачати їхній час, свідчення краще взяти на місці. На запис свідчень у Вас є право. У поліцейських можна взяти пару аркушів паперу та занотувати. У шапці слід записати наступним чином: “такий-то громадянин, такого то віку відповідно до ст. 34 КУ відібрав пояснення у свідка такого-то, проживає там-то, зв’язатися можна так-то”. Далі зі слів очевидця: “такого-то числа, о такій-то годині був свідком НП, впала бурулька чи брила на таке-то авто”.
Опис має бути коротким, не варто вказувати свої припущення, чому так сталося. Після цього, якщо написано не очевидцем, то знизу вказується: “пояснення записане з моїх слів вірно, перечитано”, ставиться дата з підписом”.
Дане пояснення – це доказ у суді, а свідка вже викликати не будуть.
4. Викликати незалежного експерта
Краще зі страховкою. Номер варто мати в телефоні, а не лише в страховому полісі. Адже чіпати авто не можна, якщо хочете, щоб машину зафіксували належним чином. У допомогу прийде аварійний комісар.
5. Викликати швидку, якщо стало зле
По приїзду карети швидкої, лікарі видадуть довідку про те, що Вас оглянули, провели певні поцедури. У залі суду це може стати доказом, що заподіяна моральна шкода.
6. Виклик евакуатора
Необхідно взяти чек. Це доказ того, що Ви дійсно звернулися за допомогою. Варто пам’ятати, що в судді будуть враховувати кожен крок і будь-який нюанс може допомогти.
Від чого залежать подальші дії?
Залежать від страховки! Якщо це повне КАСКО, то це найкращий сценарій для водія. Адже в ньому обумовлені подібні ситуації. У цьому випадку потрібно звернутись до компанії, яка допоможе встановити відповідача задля стягнення завданого збитку. У самому ж договорі має бути вказано, що авто застраховане й від подібних випадків.
У разі неповного КАСКО чи при наявності лише автоцивілки, то дана страховка не відшкодує матеріальний збиток. Без страховки доведеться брати ситуацію в свої руки.
Чи варто судитись і з ким?
Для суду необхідно зібрати всі докази, навіть якщо вони здаються незначними. Про це зазначалося вище. Загалом, питання можна владнати в досудовому порядку. Для цього необхідна досудова претензія: “Прошу не доводити справу до суду і виплатити мені певні суми грошей, які підтверджуються документами, копії яких я додаю вам. Якщо не хочете судових проблем, відшкодування послуг адвоката, якого я найму, прошу цю суму протягом 10 днів відправити мені за такими реквізитами. А надалі зобов’язуюсь не мати до вас претензій”.
У разі відмови варто йти до суду.
Коли ж будинок належить ФОП або це житловий будинок (стан має перевіряти ЖЕК), то винного встановити легко. Це може бути власник або обслуговуюча організація.
Складнощі можуть виникнути, коли з’ясовується до кого висувати претензію, якщо це магазин, ТЦ, тобто належить юридичній особі, є співвласники, заплутана система оренди. Відповідати ж може як орендар, так і власник.
До суду необхідно викликати обох, а між собою нехай розбираються хто не дивився за станом будинку. Якщо відповідач ФОП чи фізична особа-пиватник, то несе усім майном, яке належить, матеріальну відповідальність. Відповідно, можуть накласти арешт. Коли ж це юридична особа, то керівництво (директор, бухгалтер) відповідають лише тим майном, що належить фірмі.
Спільним відповідачем може постати й орендар.
У будь-якому випадку, коли Ви зможете довести, що авто постраждало з їх вини, повинні відшкодувати завдані збитки. Це пошкоджене авто, судовий збір, витрати на адвоката.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.