Вчора, 1 квітня, Президент України підписав Закон №5364 про нове повноваження поліцейських. Правоохоронці зможуть складати постанови за порушення ПДР без водія. Сам документ повністю легалізує фото- та відеофіксацію дій порушників, зі складанням протоколів та виписуванням штрафів, які часто називають “листи щастя”. Нововведення почне діяти через 6 місяців, тому водіїв вже у вересні можуть чекати сюрпризи. Про штрафи родичам та евакуацію авто без відома – далі в статті.

Права водіїв. Документація правопорушень на дорогах

Документувати правопорушення будуть не лише поліцейські, а й муніципальні інспектори. Тобто останні можуть евакуювати авто, не дочекавшись патрульників.

Якщо авто не евакуюють, то повісять квитанцію. Правопорушення обов’язково зафіксують, чи то на смартфон, чи зробить це міська камера. Папір же покладуть під двірник, а на пошту може прийти постанова.

Коли ж авто все-таки опиниться на арештмайданчику, то забрати його можна за старими правилами – сплатити штраф. А вже потім доводити свою правоту.

Відповідно до нових правил, якщо водій-порушник сплатить штраф протягом 10 днів, то отримає знижку 50% (за неправильну парковку від 255 до 1700 грн).

Чиновники щоправда не врахували погоду, наприклад дощ, який може зіпсувати квитанцію на лобовому.

Неможливість доведення факту, що саме власник був за кермом

Автоматична фіксація зможе так би мовити виявити порушення на дорозі, проте не розпізнає, хто сидів за кермом. Можливо саме тоді в авто перебував родич чи навіть друг (в Україні давно скасували довіреність).

Для вирішення такої проблеми придумали нову назву “належний користувач”. Тобто одному чи декільком людям дозволяється керувати авто. На це має бути створений реєстр. Туди ж господарі автівок вноситимуть дані про своїх довірених осіб. Для цього слід подати заяву в МВС.

Як будуть з’ясовувати, хто є порушником – невідомо. Так само, як і через який проміжок часу стане відомо про нових “користувачів”. При цьому звіт про тих, кому дозволив господар сідати за кермо свого авто, не є обов’язком, а правом. Тому не слід боятися покарання за так звану бездіяльність. Крім того, водій має законне право не свідчити проти близьких.

Однак, знаючи нашу правоохоронну систему, штрафи все одно будуть вішати. Проте за кожну таку постанову рішення прийматиме Конституційний суд – штрафувати потрібно не власника, а конкретного водія.

Страховики не думають, що зміни їм принесуть ризики

Норми цього закону жодним чином не вплинуть на умови договорів страхування: ні на автоцивілку, ні на КАСКО. Щодо «належного користувача», то на життя клієнтів також не відіб’ється, бо договір діє відносно будь-якої особи, яка має законне право управляти застрахованим авто. Таким чином і виплату проводять незалежно від вини особи при ДТП.

Стосовно ризиків пошкодження авто при евакуації – у виконавців буде застрахована їхня відповідальність. Якраз для таких ситуацій. Страхова ж компанія виплатить за збитки евакуатора.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Права водіїв: новий закон про повноваження поліцейських