Вагітність для жінки – це безумовно і радість, і хвилювання одночасно. В очікуванні прекрасного необхідно пройти немалий шлях до появи нового життя. На етапах вагітності жінка переживає різноманітні емоції, стає вкрай вразливою, тому неодмінно потребує підтримки. Та не лише з боку близьких і рідних. Нерідко виникають неприємні ситуації, коли жінка стикається з недоброзичливим медичним персоналом, навіть на початковому етапі. У нашій статті – коли і як ставати на облік, чи є обов’язковими благодійні внески та як при цьому порушуються права майбутньої матері.

Права вагітних. Коли ставати на облік?

Вагітну жінку розчарувати може будь-що та будь-хто. Особливо ті, від кого не очікуєш. А як щодо лікарів, до яких ідеш вперше, коли хвилюєшся, щоб не нашкодили, а натомість бачиш байдужість?! Отже, після того, як підтвердився факт вагітності, жінка повинна стати на облік. Обрати лікаря та й сам заклад можна будь-який. Зробити це можна з 5-6 тижня вагітності.

Щодо приватної клініки, то не всі можуть дозволити собі таке ведення. Коли ж ідеш до державної, спостерігаєш зовсім невтішну картину. Звичайно, не скрізь. Однак 3-годинні черги ніхто не відміняв. А також злобний медперсонал, який бігає по коридору. Мимоволі починає з’являтися відчуття того, що ти там зайвий. Що ж, всеодно потрібно потрапити до лікаря. Тож сидиш і чекаєш.

Лікар приймає, дивиться записи в карточці, результат УЗД, та як правило, сам перевіряє на кріслі, міряє ріст та важить. Іншими словами, проводить огляд. Для того, аби отримати обмінну картку, необхідно написати заяву на ім’я головного лікаря, надати копії паспорта, страховий поліс (якщо є), заплатити благодійний внесок. Разом зтим, для отримання потрібний ряд аналізів. А це вже як мінімум 2 відвідування. Якщо жінка не має прописки в місті, оформлюється заявка на обслуговування в держзакладі.

Як показує практика, чим раніше жінка стає на облік, тим більше доводиться здавати аналізів. Меншість роблять у поліклініці. Загалом, відправляють до лабораторій.

Так чи інакше, варто знати, що вагітній жінці, яка обрала конкретний медзаклад, за законом відмовити не мають права. Так само й вимагати документів, не передбачених законодавством. У такому випадку, можна звернутися до керівництва, написавши заяву зі скаргою.

За що доведеться платити?

У декого вагітність обходиться у 10 тисяч, ще в частини – 5, а в когось зовсім небагато. Хіба сума залежить від індивідуальних ситуацій? Можна сказати й так. Почнемо з аналізів, список яких вражає. Те і діло, що вагітна ходить і здає кров тощо. Здає в поліклініці, потім відправляють до лабораторій. Останнє пояснюють поломками, відсутністю техніки і т. д. Деякі жінки з радістю йдуть до приватних клінік, лабораторій, аби здати аналізи та зробити УЗД без черг та з супроводом люб’язного за гроші персоналом. До того ж, на місці все пояснять. Тому такі жінки за комфорт готові платити будь-яку суму. Це добре, якщо бюджет дозволяє. Інша частина собі цього дозволити не може. Загалом, у держполіклініках є кабінет УЗД. Проте необхідно зарання записуватися – на початку чи наприкінці місяця. При цьому існує ліміт місць. Якщо не встигаєш записатися чи пропустив чергу, доведеться йти до приватного центру.

Упродовж вагітності жінка проходить три скринінги – обстеження плода. Проте часто лікарі направляють на додаткове обстеження, яке може виявитися зовсім непотрібним.

Обов’язкові аналізи також мають бути безкоштовними. Їх потрібно здавати регулярно. Але за наявних талонів (попередній запис). Якщо вагітна має хронічні захворювання чи будь-які інші проблеми зі здоров’ям, лікарі направляють на додаткові аналізи. Вони є платними та в приватних лабораторіях. В середньому – 100-300 грн.

Вітаміни та ліки

Багато що залежить від лікаря, в якого жінка стоїть на обліку. Деякі призначають велику кількість абсолютно непотрібних вітамінів і ліків. Звичайно, що частині жінок це дійсно потрібно, коли є загроза переривання, паталогічні захворювання, хвороби тощо. Але дуже часто лікарі залякують здорових майбутніх матерів і виписують ряд препаратів.

Практично у всіх вагітних знижується гемоглобін. На цьому фоні лікарі ставлять діагноз – анемія. А на фоні підвищеного рівня цукру у крові – діабет. І знову направляють на додаткові платні обстеження. При чому часто відправляють на перездачу.

Харчування на стаціонарі

Нині випадки загрози переривання вагітності частішають. Тож доводиться бути під наглядом лікарів, тобто перебувати на стаціонарі. Це сумно, адже при такому вразливому стані хочеться бути вдома, з рідними та коханим. А з іншого боку, варто усвідомлювати, що це необхідно для дитини. Окрім плачевного стану додаються й жахливі умови. Так, вони у багатьох державних медзакладах. На жаль, ліжка незручні, їжа жахлива та ще й медсестри нестабільні у настрої. До того ж, то і справа, що просять гроші на якісь там збори. ВАрто запам’ятати, що здавати побори ви можете за власним бажанням. За законом Ви маєте право відмовитися. Проте, як же змінюється ставлення, коли Ви все-таки надаєте підтримку лікарні.

Витрати на одяг

Взагалі, якщо Ви сидите вдома, одягу багато не потрібно! Проте пару речей необхідно придбати у зв’язку із Вашим зростаючим положенням. Навряд чи Ви влізете у старі штани чи сукню.

Про що йдеться в законодавстві?

Жіноча консультація в держзакладі повинна надавати можливість усім жінкам в цікавому положенні місце. Стати на облік, здавати аналізи, проходити обстеження жінка має право безкоштовно.

Відповідно до наказу МОЗ № 417, існують обов’язкові та необов’язкові аналізи (аналізи за показаннями).

Парадокс у тому, якщо лікар направляє пацієнта на платний аналіз, то це є незаконно. Направляти на аналізи можна тільки у комунальні державні медичні установи, де вони є безкоштовними.

На рахунок благодійних внесків, на які скаржаться пацієнти, то згідно з регламентом постанов Кабміну №1222 “Про порядок отримання добровільних благодійних внесків бюджетними установами” та Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», вони є необов’язковими. А розміри кожний пацієнт визначає на власний розсуд або ж від сплати може взагалі відмовитись.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Права вагітних у жіночій консультації: про що варто знати