Народження дитини – це дуже серйозний і відповідальний крок для жінки. А сама поява малюка – найрадісніша мить. Майбутня матір дуже хвилюється, аби пологи пройшли належним чином. І це не дивно, адже в Україні почастішали випадки жорсткого поводження з боку лікарів. Багато з них не вважають за потрібне навіть повідомляти жінку щодо її стану, а під час пологів залякують і тиснуть. Агресивне акушерське втручання: тиск на живіт, штучна стимуляція, зручна для лікаря поза, заборонені прийоми – все це порушення прав. Як і з цим боротися, як у такому стані захистити себе та малюка, які права має жінка – далі в статті.
Права вагітних і породіль. Про що має знати жінка?
У ст. 38 ЗУ “Про охорону здоров’я” йдеться, що породілля має право обрати будь-який медзаклад (пологовий будинок) для народження дитини. Так само, як і вибрати лікаря. Щодо надання акушерської допомоги, то про це затверджено в наказах МОЗ України – № 503 (про амбулаторну допомогу), № 620 (про стаціонарну акушерсько-гінекологічну допомогу).
Приїзд до пологового
Насамперед, у приймально-оглядовому кабінеті акушер-гінеколог повинен ретельно ознайомитись із обмінною картою жінки (перебіг вагітності), запитати, чи є скарги. Щодо стану породіллі, то провести обстеження. Це – загальний огляд, вимірювання температури тіла, пульсу, артеріального тиску, частоти дихання. А також обстеження внутрішніх органів, вимірювання висоти стояння дна матки, окружності живота та розмірів тазу. Разом з тим визначення терміну вагітності та очікувану масу плода. Лікар має запитати, як породілля відчуває рухи плода та провести аускультацію серцебиття плода.
До того ж, зовнішнє та внутрішнє акушерське дослідження: положення, вид та позиція плода, характер пологової діяльності, розкриття шийки матки та період пологів, знаходження голівки плода відносно площин малого тазу. При цьому необхідно встановити акушерський діагноз, визначити план ведення пологів та узгодити його з жінкою.
Молодша медсестра повинна запропонувати жінці прийняти душ, одягнути чистий домашній одяг. У разі його відсутності – надати лікарняну білизну. Якщо це партнерські пологи, то на партнерові також має бути чистий одяг (одноразовий комплект).
Після цих етапів породіллю та партнера мають провести до палати.
Пологова кімната
Медичні працівники обов’язково повинні забезпечити хороші умови для пологів. Це має бути:
- індивідуальна пологова кімната (за законом заборонені декілька місць чи пологи в коридорі);
- персональна психологічна підтримка породіллі чоловіком (іншим партнером);
- психологічна підтримка з боку медиків;
- необхідність проведення кожної процедури і маніпуляції має пояснюватися, а жінка повинна дати дозвіл;
- поважне відношення до бажань жінки, забезпечення конфіденційності;
- підтримування чистоти породіллі та її оточення;
- заохочення до активних рухів, вибір положення має бути за жінкою.
Відповідно до клінічного протоколу, породілля самостійно обирає положення, в якому народжуватиме. Адже положення на спині нерідко супроводжується порушенням стану плода. Застосування епізіотомії не проводиться при нормальних пологах.
Право на інформацію
Породіллі варто знати, що вона має право на інформацію, тобто все, що з нею роблять мають озвучувати лікарі. Це – стан здоров’я жінки та майбутнього маля, результати аналізів, маніпуляцій тощо. Окрім того, жінка може вимагати записів історії пологів (письмова інформація). Такі права затверджені СКУ.
Психологічна підтримка
Під час пологів жінка переживає неабиякий стрес і коли немає поряд нікого з близьких – стан може погіршитися. Тому таку підтримку зобов’язані надати медпрацівники. Це для того, аби пологи пройшли нормально, без додаткових емоційних хвилювань і страху.
Партнерські пологи
Для того, аби відчувати себе у безпеці, жінки все частіше беруть із собою чоловіків (мам). Про партнерські пологи повинна знати адміністрація пологового будинку (головний лікар, заввідділенням). Відмовити ніхто не має права.
Свобода дій
Класична поза на сьогодні є не обов’язковою. Жінка має право вибрати зручне для неї положення, а не те, що хоче лікар. Народити можна на звичайному ліжку, стільчику, м’ячі, колінах у чоловіка. Іншими словами, жодних обмежень.
Права після народження
Одразу після того, як народиться дитина, акушерка повинна покласти її на живіт матері, вкрити пелюшкою та ковдрою (п. 1.1. “Протокол”). Має бути контакт дитини з мамою. У пологовій кімнаті тривати не менше 2 годин. Навіть при кесаревому розтині має бути контакт.
Після пологів лікар-неонатолог повинен повідомити матір щодо оцінки стану малюка за шкалою Апгар.
Після того, як закінчиться пульсація пуповини (приблизно хвилина) акушер чи батько маля перетискує/ перерізає пуповину, допомагає прикласти малюка до материнських грудей. Далі розповісти про процес годування та про сам процес лактації ((молоко, зазвичай з’являється протягом 3 діб).
Акушерка повинна провести для новонародженого профілактику офтальмії із застосуванням 0,5% еритроміцинової або 1% тетрациклінової мазі. Разом з тим, виміряти зріст, об’єм голови і грудної клітки.
За народженням маляти народжується плацента. Її мають вилучити та перевірити, чи все чисто. У разі розривів зашивають. Якщо виникла кровотеча, то плаценту відділяють негайно, даючи знеболювальне.
Поруч із мамою. Право на грудне вигодовування
Якщо жінка не в змозі самостійно підняти малюка, повинна допомогти акушерка (буває при кесаревому).
Їй повинні розповісти, як годувати грудьми. Породілля ж має знати, що дитину треба годувати на вимогу, а не за розкладом пологового. Ані водички, ані соків давати не можна до 4-5 місяців.
Право побачити мертвонароджене маля
Дитину в будь-якому випадку повинні показати матері. Якщо непритомна, то родичам.
Індивідуальне перебування
У палаті має перебувати лише мати з дитиною (створення домашньої флори). Нині за наказом МОЗ № 5 є сімейні палати, де чоловік може цілодобово перебувати з дружиною і малюком. Це також полегшує роботу медпрацівникам.
Більшість новонароджених не потребують проведення регулярних медичних втручань (оглядів). Мати завжди повинна знати причину та давати згоду. Перше щеплення (БЦЖ, від туберкульозу) роблять на 2-5 добу дитини, з відома матері.
Перед випискою матір і дитину повинні оглянути, надати рекомендації.
День виписки
Якщо все добре, виписують на 3-ій день. Мати має отримати такі документи:
- витяг з історії розвитку пологів, висновок про стан жінки;
- довідку про народження дитини; витяг, що містить дані про параметри і стан здоров’я малюка з дня появи та до моменту виписки з пологового;
Зазвичай, інформацію про дитину передають у поліклініку. Проте варто поцікавитись щодо оформлення маля.
Державна фінансова допомога
Розмір одноразової держдопомоги при народженні дитини встановлено відповідно до ЗУ. Виплачується одразу частина. Решта суми – протягом наступних 12 місяців рівними частинами.
Такий вид державної допомоги надається одному з батьків. За умови, якщо він не застрахований у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування та застрахований за місцем роботи.
Для того, аби отримати цю підтримку необхідно подати документи:
- заяву;
- паспорт;
- копію свідоцтва про народження;
- копії трудових книжок обох батьків;
- довідку з місця роботи/навчання;
- довідку про склад сім’ї;
- довідку з РАГСу.
За законом жінці не можна:
- Народжувати вдома. Навіть, коли медпрацівники приймають пологи вдома – це порушення закону. Існує великий ризик;
- штучні пологи. Буває, що лікар іде у відпустку, тому пропонує викликати пологи;
- кесарів розтин не можна застосовувати як знеболення пологів. Він дозволяється лише за медичними показаннями;
Отже, для того, аби захистити себе та своє маля, необхідно бути обізнаним, знати свої права. Ні в якому разі не панікувати та не піддаватись лікарським маніпуляціям. З іншого боку, дослухатись до думки медиків. Тому краще заручитись підтримкою рідних і привести їх із собою у пологовий. Адже жінка у такому стані вкрай вразлива.
Порушуються права жінки, якщо: не інформують щодо перебігу пологів; її стану та майбутнього маля; не забезпечують умови для нормальних пологів; не надають необхідну психологічну підтримку; здійснюють маніпуляції без її згоди; вимагають гроші. У такому випадку можна звернутися до головного лікаря, до правоохоронців чи суду.