В аптеках навідріз відмовляються приймати вже куплені у них ліки і техніку. Посилаються ж на те, що придбані ліки поверненню не підлягають. Знайома ситуація!? Чи законно це та про те, чи можна повернути лікарські засоби і медичну техніку в аптеку – далі в статті.

Права споживачів. Про що говорить українське законодавство?

Відповідно до Закону, придбання ліків – це звичайний договір роздрібної купівлі-продажу. Тому так як це договір з покупцем-фізичною особою, то діють гарантії щодо захисту прав споживачів, бо покупець і є споживачем.
Таким чином, покупець:

При цьому існує точний Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну/поверненню (9 ст. закону про права споживачів). Виходячи з цього, обміну/поверненню не підлягають продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети санітарної гігієни і ряд непродовольчих товарів.

Стосовно лікарських засобів, то до них відносяться діючі речовини (субстанції), готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти), гомеопатичні засоби, та ті, які використовують для виявлення збудників хвороб, лікарські косметичні засоби, лікарські домішки до харчових продуктів.

Чи можна обміняти/повернути ліки неналежної якості?

Згідно Закону про захист прав споживачів, якщо були придбані продовольчі товари неналежної якості, то продавець зобов’язаний замінити їх на належні чи повернути гроші. Проте, якщо недоліки товару вдалося виявити в межах терміну придатності.

Отже, коли придбані ліки виявилися неякісними, то в покупця є повне право вимагати чи замінити їх ліками належної якості, або повернути гроші. При цьому споживач самостійно обирає варіант. Виняток – у продавця немає відповідних ліків.

Оголошення в аптеках

Оголошення в аптеках про неможливість повернення ліків стосується лише тих випадків, коли придбані ліки належної якості. У такому разі покупець не має права ні обміняти, ні повернути ліки.

Проте ці оголошення не поширюються на ліки, що неналежної якості (напр., прострочені). Тому відповідно повинні або замінити, або повернути гроші.

Яка ситуація з медтехнікою?

Медичне устаткування – непродовольчий товар. Тут діють правила і про обмін товару належної якості, але лише тоді, коли медтехніка призначена для особистого, домашнього або іншого некомерційного використання.

При покупці механічного пристрою для вимірювання артеріального тиску та його використання в домашніх умовах, протягом 14 днів з моменту отримання, можна обміняти пристрій на аналогічний. Причини різні – від розміру, що не підійшов і до кольору.

Коли ж аналогічного товару немає, то можна придбати будь-який інший з наявного асортименту, враховуючи вартість. Або ж як варіант – розірвання договору та повернення грошей. Разом з тим, товар можна і почекати. Як тільки він з’явиться у продажу, продавець має повідомити покупця.

Товар зобов’язані обміняти за умови збереженого товарного вигляду, споживчих властивостей, пломб, ярликів, розрахунковим документом (чеком).

Якщо ж медичну техніку придбав певний медзаклад, тобто юридична особа, то за законодавством обміняти товар не можна. Крім того, якщо таку медичну техніку придбали для комерційного використання, то не діятимуть в цьому випадку і положення Цивільного кодексу щодо обміну товару належної якості. Оскільки це не договір роздрібної купівлі-продажу, а договір поставки, він регулюється іншим кодексом – Господарським.

Таким чином, Закон про захист прав споживачів поширюється лише на покупців-фізосіб, а також на те, який саме договір був укладений.

Чого не може зробити споживач? А що може?

Законодавче регулювання стосується лише продажу товарів неналежної якості. Відповідно до Цивільного кодексу та Закону про захист споживачів, покупець товару неналежної якості має право, незалежно від можливості використання товару за призначенням, вимагати від продавця за вибором:

  • пропорційно зменшити вартість товару;
  • безкоштовно усунути недоліки товару в розумні терміни;
  • відшкодувати витрати на усунення недоліків товару.

При виявлених недоліках, які неможливо усунути через брак часу, непропорційними витратами тощо, покупець може:

  • відмовитися від договору і вимагати повернення грошей;
  • вимагати заміни товару.

Якщо ж покупець медичної техніки – фізична особа, і ця техніка не призначена для використання у підприємницькій діяльності, то права визначаються лише спеціальними нормами Цивільного кодексу України.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Права споживачів: як повернути ліки та медтехніку в аптеку?