Жоден працівник по суті не застрахований від звільнення. Причини можуть бути різними. Але головне, щоб підставними. Які права має працівник, коли його звільнять у зв’язку зі скороченням штату, які порушення з боку роботодавця – далі в статті.

Права працівників. Про що має знати особа, яку звільнять?

Насамперед, варто знати, що роботодавець зобов’язаний повідомити працівника щодо його звільнення за 2 місяці. Коли роботодавець порушує вказані строки – можуть виникнути підстави змінити дату звільнення чи донарахувати зарплатню. До того ж, керівник повинен попередити письмово та від працівника взяти розписку, що він попереджений. За законом без письмової згоди підтвердити факт попередження не можна. Проте є нюанс. Представник роботодавця може скласти акт, що співробітник відмовляється отримувати попередження.

Кого не мають права звільнити при скороченні штату?

Заборонено звільняти:

  • вагітних жінок;
  • жінок та батьків, які виховують дітей без матері, якщо дітям не виповнилося 3 років (коли дитині потрібний домашній догляд і при цьому є медвисновок – до 6 років);
  • одиноких матерів і батьків (опікунів, піклувальників, прийомних батьків), у яких діти до 14 років або діти з інвалідністю;
  • працездатної молоді віком від 18 до 28 років, які працюють на першій роботі після строкової служби, навчання і ще не сплинуло 2 роки після їхнього працевлаштування.

Правила переведення

Коли скорочують штат, роботодавець зобов’язаний дотримуватись правил переведення. При цьому він має обов’язково повідомити працівників, які мають бути звільнені у зв’язку зі скороченням, про можливість переведення на роботу за іншою спеціальністю. Переведення можливе лише тоді, коли є вільні робочі місця та за згодою самого працівника. У разі відмови працівник може звернутись до Держслужби зайнятості, тобто стати на біржу або ж шукати роботу самостійно.

Роботодавець у відповідному випадку може за своїм бажанням визначити скільки працівників залишиться, а скількох доведеться звільнити.

Якщо працівника все ж таки звільнили, то це ще не означає, що назавжди. Протягом року в нього є право укласти трудовий договір з цим же роботодавцем. Це можливо, якщо відбудеться повторний набір до робочих лав, при чому на аналогічні посади.

У зв’язку зі скороченням чисельності чи штату працівників передбачена виплата вихідної допомоги, де розмір не менший за середню місячну зарплату. Разом з тим, за колективним договором може бути більша сума виплати.

Як висновок, працівник, якого звільняють у зв’язку зі скороченням штату, має право залишитись працювати у даного роботодавця, проте вже на іншій запропонованій посаді; залишитись на тому ж робочому місці, бо закон забороняє звільняти; протягом року позачергово укласти трудовий договір з тим же роботодавцем; вимагати донарахування зарплатні, якщо були порушені строки попередження щодо звільнення; вимагати виплату вихідної допомоги; звернутися за захистом своїх прав до суду, склавши заяву щодо стягнення невиплаченої зарплатні, вихідної допомоги, моральної шкоди тощо.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Відновлення на роботі через суд.

Права працівників: звільнення у зв’язку зі скороченням