Сьогодні дуже часто зустрічаються випадки, коли роботодавець нехтує своїм працівником. І тут одразу напрошується питання – для чого ж тоді було брати такого на роботу… Невиплата зарплатні, неофіційне працевлаштування, незаконне звільнення – все це є безпосередніми порушеннями трудового права. Проте на закони не поспішають звертати увагу, коли за плечима стоїть вигода. Зазирають же туди, коли, наприклад, необхідно попрощатись із підлеглим. Варіантів щодо цього небагато – шукають будь-яку ситуацію, після якої  звільняють, або ж створюють такі умови, щоб працівник сам захотів піти. Як роботодавець здійснює психологічний тиск та які права працівників – далі в статті.

Якщо ж у Вашу трудову книжку внесли запис про звільненнящо не відповідає дійсності, та при цьому готові відстоювати свої права, інформацію щодо консультування можете знайти на сторінці Зміна причин звільнення через суд.  А коли Ви впевнені, що Вас звільнили незаконно й безпідставно та прагнете Відновлення на роботі через суд, інформацію можете знайти за посиланням.

Права працівників. Невиплата з/п, звільнення

Далеко не всі ображені працівники звертаються за допомогою до Держслужби праці, до суду. Тому скільки всього порушень – сказати складно. На жаль, в Україні слабкі інститути захисту. Це пов’язано із встановленням мораторію на перевірки, перевантаженням судів (гальмує процес розгляду справи на 6-8 м), а також корупцією.

Аби відстояти свої права, потрібно бути підготовленим, і не лише запастись доказами, а й зуміти вистояти у важкій психологічній ситуації.

Процес займає багату часу, сил, тому радше заручитись допомогою адвоката.

Права працівників. Найчастіші порушення

Це – невиплати зарплат, неофіційні оформлення, незаконні звільнення.

Щодо невиплат. Станом на квітень майже 2,5 млрд грн заборгованості із зарплат. А що ж тоді коїться у приватному секторі?! Невиплата зарплати – це вже схоже на норму, якою користується не один роботодавець.

Неофіційна зайнятість.

Усім відомо, що за неофіційне працевлаштування, підприємства каратимуть величезними штрафами. Проте існує й інша сторона – як працівникові захищати себе в суді, коли немає таких доказів, як наказ, трудова книжка із відповідними записами. Можна, звісно, надати використану перепустку, фотографії, відео з робочого місця. Проте для судів цього недостатньо. Наприклад, у таких сферах праці як будівельна та харчування, законно працевлаштуватись нелегко, бо кадри весь час змінюються. Проте краще наполягти на оформленні трудового договору, видачі наказу (має бути зазначений період прийняття на роботу, прізвище). У свою чергу, роботодавець має обов’язок повідомити ДФС про прийняття на роботу співробітника. Відтоді потрібно буде сплачувати за працівника податки.

Як відрізнити законне й незаконне звільнення?

Багато хто звик звільняти незаконно. Свідчать про це, зокрема записи в трудовій книжці, що не відповідають реальним обставинам. Працівник же вчасно приходить на роботу, виконує всі поставлені завдання. А потім в один прекрасний день чує, що його звільняють. Але чому? Бо так вирішив роботодавець. Вірніше відкрив Кодекс законів про працю і подивився, за якою статтею можна попрощатись із працівником. Більше того, перед цим виписує декілька доган за нібито порушений трудовий розпорядок.

Ще один момент, який стосується жінок, що повертаються з декретної відпустки. Поки жінка вдома на її місце ставлять працівника. Проте коли виходить – має право продовжувати роботу, бо її заміна працювала за строковим договором. Тому важливо знати, що місце за жінками-матерями закріплене і ніхто не має права звільнити, поки вони в декреті.

Отже, як би там не намагався роботодавець на Вас здійснювати тиск, щоб Ви самі захотіли піти – не ведіться! Це було, є та буде зустрічатись. Але заяву завжди встигнете написати, а от повернутись на улюблену роботу – не факт.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення заробітної плати через суд.

Права працівників: як захиститись від недобросовісних роботодавців?