Бухгалтер, обчислюючи зарплати, відпускні, лікарняні чи декретні, отримує числа з нескінченними цифрами після ком. Є випадки, коли потрібно округлити до чотирьох знаків, а є – до двох. Власне через таке округлення працівники отримують інші суми виплат. Яким же є правильним округлення розрахунків – далі в статті.

Середній денний заробіток

Середній денний заробіток визначається, коли потрібно розрахувати відпускні, лікарняні (декретні), дні відрядження. Для показника сума виплат ділиться на кількість днів.

При середньому денному заробітку не завжди виходить ціле число. Проте заокруглювати його не потрібно – це не підсумковий показник, а слід застосовувати довгий дріб. Далі помножити на кількість днів і округлити кінцевий результат (сума середнього заробітку, відпускні, лікарняні).

Коли комп’ютерна програма округлює середній денний заробіток до двох знаків після коми, то можна так і залишати. Помилки немає. 

Для того, аби в перевіряльників не виникло питань і підстав для перерахунку сум і відшкодування виплат лікарняних, декретних (при різниці через округлення), то бухгалтеру варто зафіксувати свої правила округлення у Положенні про оплату праці.

Невикористана відпустка

При розрахунку кількості днів невикористаної відпустки слід взяти до уваги рекомендації Мінсоцполітики. До того ж, наступна формула допоможе провести обчислення тривалості щорічної відпустки

НВ = В ÷ (К – С) × (Д – С).

НВ – невикористана відпустка;

В — кількість днів щорічної відпустки працівника;

К — кількість календарних днів у році;

С — кількість святкових та неробочих днів, що передбачені законами та припадають на відповідний період;

Д — календарні дні за фактично відпрацьований період.

ЄСВ та ПДФО

ЄСВ та ПДФО перераховується, включаючи копійки. При цьому заповнюється розрахунок відповідно до форми № 1ДФ, звіт із ЄСВ. Щодо податкових зобов’язань, то при округленні може виникнути ризик. Тому краще цього не робити.

Підсумкові виплати

Усі нарахування працівникам потрібно округлювати до копійок. Закони не зобов’язують округлювати до повних гривень зарплатних сум. Однак при виплатах зарплат, відпускних або інших винагород можна округлювати суму до повних гривень. Але щоб було лише на користь працівника, тобто більша сума. Плануючи округлити будь-які виплати, слід прописати це в локальних актах або колективному договорі.

Нагадаємо, Нацбанк України затвердив правила округлення сум при розрахунках. Тепер підприємства торгівлі та сфери послуг зможуть округлювати в чеку суми розрахунків готівкою у бік зменшення, якщо сума від 1 до 4 копійок або ж у бік збільшення – від 5 до 9 копійок.

Відповідні правила почнуть діяти з 1 липня 2018-го, після того, як припинять додаткове карбування в готівковий обіг монет 1, 2, 5 і 25 копійок.

Що стосується безготівкового розрахунку, то округлення проводити не будуть.
До того ж, НБУ випустив нові монети номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень. Згодом вони замінять банкноти.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Бухгалтерське обслуговування ФОП.

Права працівників: як через округлення сум розрахунків змінюються виплати?