Більшість українців мало не щодня користуються громадським транспортом. Пасажири знають, якими переповненими бувають маршрутки, метро, тролейбуси, часом непривітні громадяни та й самі працівники. Нерідко виникають і неприємні випадки, конфлікти. З чим це пов’язано? Банально, зранку хтось наступив на ногу та не вибачився. Ще гірше, коли за Вами прийшов контролер. Уявіть ситуацію… Час пік, ніде стояти, а тим більше придбати квиток у кондуктора. І тут з’являється він, контролер, і починає звинувачувати Вас у порушенні правил, а за безквитковий проїзд – приписує штраф. Як відстояти свої права, чого не має робити контролер, штрафи – далі в статті.
Що робити, коли не встигли заплатити за проїзд?
Робота кондуктора заключається у продажу квитків і перевірці пільгових документів. Поки транспорт їде до наступної зупинки, працівник повинен обійти весь салон, тобто обслужити всіх пасажирів. Однак у переповненому транспорті такого не буває. Якщо транспорт без кондуктора, то має бути інформація про його відсутність. Ви ж без квитка чи просто не встигли його закомпостувати. Зазвичай, дотягнутися до справного компостера доволі складно. Натовп ще не встиг вийти з салону, як з’являється контролер. Його хвилює лише наявність факту, що Ви безбілетник. Тому Ваші виправдання його не хвилюють. Аби швидко виконати свої службові обов’язки, Вам виписують штраф і змушують його заплатити на місці. Як діяти? Що говорити?
На що має право пасажир?
По-перше, Ви маєте пересвідчитися, що контролер є справжнім. Відповідно до правил, у працівника при собі має бути службове посвідчення, нагрудний знак (жетон, картка) з особистим номером контролера, прикріпленим на лицьовому боці верхнього одягу. Також квитанції встановленого зразка, засоби, необхідні для вимірювання ваги та лінійних розмірів багажу. До того, як проводити перевірку, контролер повинен повідомити водія транспорту, показати документ. Разом з тим, у дорожній документації зробити відмітку проведеного контролю.
Пасажир має право вимагати пред’явлення посвідчення, відомості про роботу, місцезнаходження, телефон підприємства.
Контролер за правилами Київпастрансу, може на місці стягнути штраф у 20-кратному розмірі. Після оплати працівник повинен надати квитанцію. Безквитковий проїзд – це адмінпорушення, а відповідний протокол не складається. Заплативши штраф та само собою за проїзд, Ви можете їхати далі. Вас же виганяти з транспорту не мають права.
Це все звісно добре, коли ситуація вирішилася таким чином. А от що робити, коли у Вас немає грошей чи просто готівки? У цьому випадку складуть протокол і відвезуть до поліцейського відділку?! Варто знати, що таке рішення можливе лише за наявне порушення громадського порядку, дебоширство і т. ін.
Якщо брати до уваги Правила користування трамваями та тролейбусами, то згідно із наказом № 329 Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального українського господарства йдеться, що пасажир у разі відмови сплатити штраф, може бути висаджений на НАСТУПНІЙ зупинці. Однак на практиці така непокора може бути покарана, а правила на те і є правилами, щоб їх порушувати. Чи не так?
Якщо логічно подумати, то у вищезазначеній ситуації має бути і інший вихід. До прикладу, складання акту на місці. У ньому вказати порушника та його домашню адресу. Штраф прийде до Вас додому, а Ви можете його як заплатити, так і оскаржити в суді. Для останнього потрібні свідки, які зможуть підтвердити, що Ви не є порушником. Звичайно, що такий варіант не сподобається системній роботі контролерів.
Звинувачують, бо квиток декілька разів прокомпостований?
Одноразовий квиток має бути прокомпостований один раз. Це правда. А от, якщо прилад несправний або ж ми боїмось, що тієї дірочки не видно і пробиваємо ще раз, то виявляємось правопорушниками?! І знову штраф? Як говорить експерт “Київпастрансу”, про несправний компостер повинні повідомити. Його ж замінять на новий, працюючий. А от такий квиток вважається недійсним. Сама система з компостером застаріла, тому скоро всі повинні перейти на електронні квитки. Саме Міська рада і визначить, якими будуть тарифи та як можна буде придбати такі квитки. Іншими словами, в ногу з сучасністю, вірніше йдемо у Європу. Деякі елементи електронного квитка вже існують. Доступні на лініях швидкісного трамвая, міській електричці. В 6-му автопарку давно вже стоять валідатори, а електронною карткою можна здійснити оплату.
До кінця року планують налагодити договірні відносини з компанією, яка виграла тендер. Тому електронний квиток не за горами! Методи такої оплати будуть доступні за допомогою банківської картки, картки киянина, спеціального електронного квитка, який можна буде поповнювати.
Отже, дії контролерів прописані у законодавчих актах, кондуктора – у посадових інструкціях. За перевищення службових обов’язків Ви маєте право звернутися до керівництва чи суду.
Вас не мають права виштовхувати чи змушувати заплатити штраф, якщо Ви зявили, що вийдете на наступній зупинці. Якщо штраф сплатили – Вам повинні видати квитанцію. Протокол не оформлюється. У разі злісної непокори, контролер із кондуктором можуть викликати правоохоронців. Однак завжди варто пам’ятати, що Ви особистість і не повинні ані “прогинатися”, ані опускатися до рівня тваринництва. А вихід із конфліктної ситуації є завжди. Тому будьмо людьми!
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.