29 грудня у Верховній Раді зареєстрували законопроект № 7468 “Про внесення змін до Кодексу України про адмінправопорушення. Зміни стосуються забезпечення якості перевезень у громадському транспорті. За словами авторів, саме незадовільний стан став приводом для прийняття законопроекту. Адже громадським транспортом користується більшість населення. Як планують притягати до відповідальності за неналежний комфорт і кого – далі в статті.

Права пасажирів. Відповідальність за відсутній комфорт

Людина, яка хоча б раз їздила в громадському транспорті добре знає, що умови далекі від нормальних. Переповнені маршрутки, дорогий проїзд, неповага водія – все це відбиває бажання користуватися послугами громадського транспорту. Проте виходу нема й українцям доводиться стикатися з цим знову і знову.

У законопроекті автор виділяє найпоширеніші питання. Серед них – несправність приладів у салоні (кнопка вимоги, компостери, обігрівачі, кондиціонування). Це і є прямими порушеннями прав пасажирів з боку перевізника. Про який комфорт ідеться, якщо навіть звичайнісіньких стандартів ніхто не дотримується. Єдине на меті – заробити на людях гроші. А платити по суті то нема за що. Який вихід? Як домогтися відповідальності, аби хоч мінімально наблизитися до справедливості?! Що робити “вразливим” пасажирам, які змушені за будь-яких погодніх умов добиратись до роботи чи навчання, а маршрутки не можуть забезпечити наймінімальніші потреби. Такі питання і підіймає автор законопроекту. На думку ініціатора, важливо, щоб саме на рівні закону було передбачене більш суворе притягнення до відповідальності. А також нагадати перевізникам про правила й умови договору про перевезення.

Кого можуть притягнути до відповідальності? Штрафи

Відповідно до законопроекту, пропонують внести зміни до КУпАП щодо збільшення відповідальності за неякісне обслуговування перевізниками міських, приміських та міжміських маршруток. Скерувати увагу на несправні прилади у салоні, про які зазналося вище. За відсутній комфорт з перевізників прагнуть стягувати штраф у розмірі від 80 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це – 1360-1700 грн). Штраф накладатимуть на посадовців перевізника чи на громадян, якщо перевізник ФОП.

Нині в законодавстві йдеться лише про відповідальність щодо деяких вимог. Загалом, штрафні санкції мають реалізовувати посадовці Нацполіції та Укратрансбезпеки. Проте у них буде можливість зупиняти для перевірки лише ті автобуси, які мають візуальні ознаки несправності.

Таким чином, можна сказати, що через відсутність належних перевірок автобуси мають неналежний стан. Відповідно, ніхто й не турбується по якість чи комфорт поїздок, не кажучи вже за пряме порушення прав пасажирів і вимог українських законів. То ж даний законопроект потрібен, аби хоча б спробувати покінчити з цим неподобством.

Хто має реалізувати притягнення до відповідальності?

До реалізації пропонують залучити адміністративні комісії при виконавчих органах міських, сільських, селищних рад, а також посадовців, уповноважених осіб (відповідні зміни – ст. 218, 255 КУпАП). Автор законопроекту впевнений, що реалізувати закон захочуть, оскільки прибуток штрафів піде до місцевого бюджету. Поряд з тим, є прогалина, що стосується самої процедури проведення перевірок. Не менш важливий момент – чи зможе, захоче пасажир звернутися до контролюючого органу та настільки швидкою буде відповідна реакція.

Отже, задум законодавчого проекту в принципі має перспективу. Питання в тому, чи зможуть ті самі органи, з якими укладені договори налагодити систему щодо здійснення перевірок. Штрафи, загалом, не є великими. Тому швидше за все, перевізника не злякає, а порушення не припиняться. На думку автора проекту, особливу увагу слід приділити більшим сумам штрафів і створити дієвий механізм. Тобто необхідно реалізувати нові положення. Цим повинні зайнятись посадовці однієї зі сторін договору перевезення. Виходячи з цього, настільки ефективним буде нововведення та чи вступить у реальну дію – покаже час.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Права пасажирів: перевізників хочуть штрафувати за відсутній комфорт